Výstavba dálnic: Babišova bilance je horší než za premiéra Nečase

01_dalnice2

Heslo premiéra Babiše bylo jasné. Stačilo se podívat na billboardy v roce 2017 před sněmovními volbami, jež jasně hlásaly ono profláknuté opakování slova. Dálnice, dálnice, dálnice. Nyní tedy mělo být podle všeho otevřeno solidních 280 kilometrů nových dálnic. A výsledek? Zhruba čtyřikrát nižší. S výstavbou dálnic byla hodně kritizována vláda Petra Nečase. O dálnice se tehdy staral ministr Vít Bárta z Věcí veřejných. Vláda současného premiéra má však horší bilanci než ta Nečasova.

Velkolepé plány ANO

Program před minulými hlásal, že do roku 2021 bude postaveno 280 km dálnic. 170 km mělo být v novotě a 110 patřilo revitalizované D1. Dalších 220 km dálnic se mělo začít budovat. A výsledek? Super, s velkou pompou otevřených 67 kilometrů nových dálnic.  

Počítat se musí i s D1

Tedy podle slov ministra dopravy Karl Havlíčka. Konkrétně pro CNN Prima NEWS řekl následující. „Musíme do toho započítat i D1. Odmítám to, že D1 byla pouze nějaká malá oprava. Je to kompletně nová dálnice. Nejenom, že se D1 rozšířila, udělaly se komplet nové vrstvy a ve finále ji lidé využijí úplně nejvíce ze všech staveb. Rekonstrukce bude začátkem října komplet hotová, takže pokud k tomu připočteme D1, tak bude kompletně i více, než jsme slíbili.“  

Ministr dopravy Karel Havlíček: Foto Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Předchozí vlády na tom byly lépe

Třeba právě vláda Nečase a Rusnoka v letech 2010 ž 2013 otevřela 70 km nových dálnic. A kdo vyhrál? Vláda Mirka Topolánka. Ta spolu s Fisherovou vládou otevřela od roku 2007 do roku 2010 182 km nových dálnic.  

Stále se chlubí

Možná by se o dálnicích ani tolik nemluvilo, vždyť covid také do jisté míry práce zastavil, nicméně chlubení se Ano je až neuvěřitelné. Chlubit se jakýmisi větrnými mlýny ale premiér umí. A slibovat? V tom je také vynikající a mohl by reprezentovat. Takový disciplína však ještě na olympijských hrách není. A dálnice D8, tedy přímá spojka do Agrofertu? Ta otevřené byla.   

Zdroje info: https://www.elogistika.info/roudnice-se-docka-obchvatu-kraj-vykoupil-vsechny-pozemky/
https://cnn.iprima.cz/babis-sliboval-stovky-kilometru-dalnic-otevrel-jich-vsak-mene-nez-kritizovany-necas-33623?fbclid=IwAR1ItANdY2EUI0UNxN7Wf60VY4WVcFVa9Z1bu057StzirFeHCpkf0Z9-dBM

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.