Luxusní kabelky jako investice: Některé se prodávají i za cenu bytu v Praze

Kabelka

Segment luxusního zboží se nevyhnul pandemickým propadům. V roce 2020 tržby luxusních obchodů poklesly bezmála o čtvrtinu. Existují však i výjimky v podobě těch luxusních aktiv, která zároveň slouží i jako investice. Zájem o vzácné vozy, investiční alkohol nebo třeba mince během pandemie vzrostl stejně tak jako zájem o luxusní kabelky.

Nejdražší kabelka světa

Dle Guinessovy knihy rekordů je nejdražší kabelkou na světě diamantové srdce z dílny Roberta Mouawada. Oficiální název zní Diamantová kabelka tisíce a jedné noci a těch diamantů ji zdobí 4 517. Provází je osmnáctikarátové zlato, dohromady má 381,92 karátů. Její cena se pohybuje nad hranicí sta milionů korun, ale jako jediná svého druhu se pochopitelně prodává jen při mimořádných příležitostech, kdy zpravidla putuje z jedné luxusní sbírky do druhé.

Birkinomie: Investování do luxusních kabelek

Za miliony korun se prodávají i další luxusní kabelky, jen výjimečně je zdobí zlato a diamanty, nikdy jim však nechybí prestiž slavné značky. Značkou luxusu je v případě kabelek Louis Vuitton, Chanel, Dior nebo Hermès. Právě luxusní kabelky Hermès, vyráběné ročně jen v několika málo kusech, patří k těm nejhodnotnějším. Ani tyto exkluzivní kabelky nebývají běžně zakoupení v prodejně. Zájemce se zapisují do čekací listiny a na kabelku pak mohou čekat až několik let. Takto se čeká i na slavné „birkinky“.

První model legendární kabelky vytvořil francouzský dům Hermès inspirovaný britskou zpěvačkou Jane Birkin, která toužila po luxusní prostorné kabelce. V různých obměnách se birkinky vyrábějí dodnes, ve speciálních edicích se speciální cenou, která začíná kolem dvou set tisíc korun. Cena těchto kabelek v čase roste a nezřídka se kabelky z druhé ruky prodávají dráž než ty nové. To platí i pro další kousky, přesto se investování do luxusních kabelek s nadsázkou přezdívá birkinomie, právě podle kabelky Birkin.

Užitečná investice

Luxusní kabelky prezentují řemeslné mistrovství a umělecké dílo v jednom. Na rozdíl od jiných hmotných investic mají také svoji neoddiskutovatelnou praktickou funkci, která však může sloužit také jako obhajoba marnivosti. Stojí-li luxusní kabelka 5 milionů korun a dá-li se za tuto cenu aktuálně pořídit nový byt v Prazenový byt v Praze, užitek je nesrovnatelný. Dokonce i v luxusní pražské čtvrti Vinohrady, v novostavbě PSN Vila dům Na ViniciVila dům Na Vinici se dá nyní pořídit bytová jednotka 1+kk s balkonem za 5 096 000 korun, která nabídne komfortní bydlení, navíc také výnos v podobě nájmu. I malý byt je vždy mnohem užitečnější než sebevětší kabelka, dokonce ani diamanty na tom nic nemění. Přesto se najdou investoři, kteří holdují právě kabelkám. Stále jde o investice, na které se dá sáhnout, na rozdíl od mnoha jiných.

Zdroje info: https://na-vinici.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/modni-aukce-prinesla-novy-rekord-tohle-je-nejdrazsi-vydrazena-kabelka-114295

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.