Českou domácnost připravil covid o 17 tisíc

Akcie Covid

Jak na vás dolehla celá ta situace kolem pandemie onemocnění covid-19? Dle průzkumu skupiny Partners zaznamenaly tři pětiny domácností v Česku propad příjmů či růst výdajů. Tyto propady či růsty byly způsobeny právě covidem a pandemickou situací. Jak tedy pandemie dolehla na české domácnosti? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Jak Češi přečkali druhý rok pandemie

Z průzkumu skupiny Partners vyplývá, že stejně jako minulý rok, i nyní dokázaly skoro tři čtvrtiny českých domácností šetřit. Vzdor covidu, nebo právě kvůli němu. České domácnosti odkládaly spotřebu. Na druhou stranu lze vidět i více negativní data. Například více než 25 procent českých domácností žije takzvaně z měsíce na měsíc. Šest procent lidí pak šlo do mínusu, sáhlo na své rezervy či dokonce museli svou finanční situaci řešit úvěrem.

17 tisíc korun na jednu rodinu

Kolik tedy stál české domácnosti letošní účet za koronavirovou krizi? V průměru zaplatila česká rodina za covid na snížených příjmech nebo vyšších výdajích 17 tisíc korun. Z průzkumu skupiny Partners však vyplývá, že tento průměr je velmi zavádějící. Našlo se totiž mezi respondenty i množství lidí, které stála pandemie v tomto roce na zvýšených nákladech či nižších příjmech částky, které udávali ve statisících. Dle průzkumu se covid v roce 2021 finančně dotkl asi tří pětin české populace. Ztráta (součet ušlých příjmů a zvýšených výdajů) pak dělal 28 528 Kč na domácnost za rok. Na druhou stranu je zde však asi jedna polovina lidí, kterým výdaje nestouply, a asi dvě třetiny lidí, kterým nepoklesly příjmy.

Lidé začali přemýšlet, co s penězi

Jak bylo výše popsáno, lidé také začali více šetřit. Zejména kvůli ekonomicky nejisté budoucnosti. Začali ale také více řešit, co s penězi. Kam je uložit? Skupina Partners, ale i další subjekty na trhu zaznamenaly za rok 2021 rostoucí zájem o investování. Často však lidé stále ještě nechávají své naspořené přebytky na běžném bankovním účtu, kde však nic nevydělají. Čtvrtina lidí v roce 2021 dávala peníze na opravu a zvelebování svých nemovitostí. Mnoho lidí také investuje do nemovitostí formou nákupu jednoho či více objektů. Největší poptávka po koupi nemovitostí je v Praze a okolí hlavního města.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/428827-covid-pripravil-ceskou-domacnost-v-prumeru-o-17-tisic
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.