Výše nezabavitelné částky pro rok 2019

Peníze

Nezabavitelná částka pro tento rok vzrostla. Dnes se podíváme na její výpočet. Obecně jde o částku, kterou při exekuci nesmí exekutor strhávat z vašich příjmů. Tedy mzdy nebo platu, ale i z různých sociální podpor a podobně.

Na tyto peníze nesáhnou

Před exekucí jsou chráněny některé příjmy zcela bez dalšího. Mezi takové položky patří například dávky v hmotné nouzi nebo dávky sociální péče či příspěvek na bydlení. Z těch příjmů, které si může exekutor vzít, aby uspokojil pohledávky věřitelů, však nesmí odečíst úplně vše. Částka, která vám po jeho zásahu musí zbýt se nazývá nezabavitelné minimum. Tuto částku vám musí nechat na každý měsíc. Jde tedy vlastně o vaše minimální čisté příjmy po zásazích exekutora. Minimum se počítá z nezabavitelné částky, která pro rok 2019 dělá 6428,67 Kč.

Výpočet nezabavitelného minima

Nezabavitelná částka, jejíž výše byla zmíněna, se vlastně skládá ze dvou složek. První je dvojnásobek životního minima, druhá normativní náklady na bydlení pro osobu v nájmu v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. Živí-li osoba, která dluží peníze, ještě manžela nebo děti, je nezabavitelné minimum ještě vyšší. Za každého, o koho se takto stará to dělá ještě 1607,17 Kč. Přirozeně to však nebude platit v případech, kdy dlužíte na výživném právě na tuto osobu. Na manžela se přičítá tato hodnota i když má vlastní zdroj příjmu.

Z čeho všeho exekutor dluh uspokojuje?

Exekutor může srážet dílčí uspokojení vašich pohledávek z většiny příjmů, které osoba může mít. Logicky z mzdy nebo platu, náhrady mzdy, odstupného a důchodu. Do příjmů, které vám může exekutor snižovat patří ale i různá stipendia, mateřská, podpora v nezaměstnanosti i příjmy dle DPČ a DPP. Nejde však o taxativní výčet. Do této skupiny lze ještě přidat třeba přídavky na děti, rodičovský příspěvek, výsluhy vojáků nebo podporu pěstounské péče.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.