Vkladní knížky – jsou přežitek nebo budoucnost?

Vkladní knížky se zdají být minulostí. Možná překvapením pro každého je, že vkladní knížky navzdory velkého množství spořících investičních nástrojů stále existují. A nejenže existují – založit si je mohou i noví klienti. Jejich předností je srozumitelnost a přehlednost, a proto je vkladní knížka lákavá pro tradičně založené obyvatele, jako jsou například starší občané.

Nestarší forma spoření

Vkladní knížky jsou nejstarší formou spoření v České republiky. Jedná se o potvrzení toho, že máte u dané banky vložené finanční prostředky. V rámci tohoto dokumentu vidíte také veškeré pohyby na účtu – vklady, připsané úroky, výběry a veškeré další pohyby. Vkladní knížka má svou fyzickou podobu, čímž se odlišuje od jiných druhů spoření. Pokud si u banky založíte vkladní knížku, pak dostanete malou knížečku o rozměrech asi 10×15 cm.

Rušení vkladních knížek

Možná si pamatujete, že některé vkladní knížky byly v minulosti rušeny. Jednalo se o tzv. anonymní vkladní knížky, ze kterých si mohl vybrat hotovost ten, kdo zrovna vkladní knížku držel. Asi se shodneme na tom, že takováto manipulace s penězi je poměrně riziková. To je také důvodem, proč byl tento typ vkladních knížek v roce 2002 zrušen.

Druhy vkladních knížek

Existují celkem 4 typy vkladních knížek:

  1. s výpovědní lhůtou (může být sjednána od 15 dní až do 1 roku),
  2. bez výpovědní lhůty,
  3. výherní (nepodléhá úročení, ale je zde možnost vyhrát finanční výhry a další prémie),
  4. dětské.

Vkladní knížky jsou zakládány u bank, které tuto službu poskytují. Založení vkladní knížky podléhá podpisu smlouvy mezi bankou a vkladatelem. Kdykoli chce vkladatel provést nějakou změnu (vklad nebo výběr) musí si knížku vzít s sebou na pobočku příslušné banky. Nevýhodou vkladních knížek je to, že vám ji může někdo odcizit, nebo ji můžete ztratit. Banky na ně poskytují také menší úrok. Výhody vkladních knížek ale i přesto převažují nad jejími nevýhodami. Přestože jejich popularita klesá, jedná se o stále vcelku hojně využívaný finanční produkt.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.