Daně

Na co pozor u mikropůjček?

Že nejsou mikropůjčky nikterak výhodné, to tak nějak tuší asi každý. Někdy ale prostě není zbytí. Pokud jste právě v takové situaci, tedy v situaci, kdy musíte řešit finanční tíseň mikropůjčkou, podívejte se alespoň na co pozor. Jaké jsou nejnebezpečnější faktory?

První půjčka zdarma

Co vlastně znamená tento obchodní trik poskytovatelů nebankovních úvěrů? Zní to hezky – půjčit si zdarma. Může to tak opravdu být. První půjčka bez jakýchkoli poplatků a úroků. Problém však nastává, pokud se opozdíte se splácení. Pak nenastává, žádná půjčka zdarma, ale naopak tvrdě účtovaná služba. Navíc ne vždy musí formulace PŮJČKA ZDARMA znamenat to, čemu by měla odpovídat. Musíte si nejdříve podrobně přečíst podmínky ve smlouvě a zjistit, jak to doopravdy je. Jde totiž o nejčastější trik podvodných nabídek.

RPSN

RPSN, tedy zkratka roční procentní úrokové sazby, je jedním z nejdůležitějších ukazatelů u půjčky. Uvádí totiž kolik na úvěru za rok přeplatíte. Na poplatcích i úroku. Největší chybou tedy je nečíst podmínky a neseznámit se sní. Právě u těch nejmenších půjček se mnohdy dostáváme do enormních výšin. Někteří to však nemusí zjistit ani pokud si smlouvu pročtou. Někdy totiž bývá RPSN transformována do měsíční nebo týdenní procentní úrokovou sazbu. Ta již vypadá na papíře nižší.

Nemáte na výběr

Může se však také stát, že ač si všechno výše sepsané uvědomujete, prostě není zbytí. Peníze si nějak obstarat musíte, a zrovna mikropůjčka je jedna z mála variant. V takovém případě je nejdůležitější je všechno si promyslet ale i propočítat. První byste však měli kontaktovat svou banku. Třeba právě tato instituce vám vyjde vstříc a nabídne vám nějaký úvěr. Až poté na řadu přichází ostatní bank i nebankovní společnosti. Vždy je lepší vybírat si ty větší, známější. Pokud ani zde nepochodíte, asi se dostanete ke společnostem s vysokými úroky a méně výhodnými podmínkami. Nastane-li taková situace, pamatujte, že:

1)      přednost si zaslouží společnost, která umožní průběžně splácet jistinu,

2)      je důležité se ptát na náklady při nesplacení včas,

3)      je nutné propočítat, na kolik celkově vás půjčka vyjde,

4)      problémy při splácení je důležité řešit včas.

2 komentáře

  1. Honza Odpovědět

    Ahoj, je pravda, že se na internetu vyskytuje velké množství všemožných vykuků, kteří nabízejí všemožné půjčky, častokrát za nesmyslných podmínek, chcete-li opravdu dobrou půjčku od ověřeného poskytovatele, vyzkoušejte třeba stránku nasetreno.cz/porovnani-pujcek/ kde naleznete srovnání poskytovatelů půjček, včetně úroků a zkušeností s danou společností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *