Výrobci nestačí uspokojovat globální poptávku po čipech

01_cipy

Jakkoliv se to při pohledu na neustálé problémy s našimi vládními IT projekty nemusí zdát zřejmé, digitalizace ekonomiky i prakticky všech oblastí běžného života ve světě postupuje rychlým tempem. Globální pandemie nového koronaviru tento proces ještě více zvýraznila. Takovýto rychlý vývoj samozřejmě klade ohromné nároky na zásobovací řetězce, které samotné musí projít poměrně významnou změnou. Viditelným projevem tohoto přerodu je současný nedostatek čipů na světovém trhu, který již zásadně ovlivňuje nejedno průmyslové odvětví.

Auta i pračky

Významným odběratelem čipů jsou automobilky, ale třeba také výrobci domácích spotřebičů. Jen s velmi malou nadsázkou se říká, že k internetu je dnes připojen každý toustovač. Domácí spotřebiče, které dnes přichází na světový trh již ve většině případů disponují vlastnostmi, které umožňují jejich začlenění do systémů chytré domácnosti, případně mají i další užitečné a pokročilé funkce. I mezi výrobci praček či ledniček je tak o čipy velký zájem.

Výrobci nestačí uspokojovat poptávku a jsou tak často nuceni odkládat uvedení nových modelů na trh, případně nejsou schopni dostát svým závazkům ke svým vlastním zákazníkům. Týká se to i takových firem jako je např. Whirlpool. Situaci navíc krátkodobě zhoršil i několik dní neprůjezdný Suezský průplav.

01_smarthome

Foto: Pixabay

Asijská dominance

Současný nedostatek čipů je tak dalším z řady nepříjemných připomenutí toho, že Spojené státy i Evropa doteď až příliš spoléhaly na asijské výrobní kapacity. V případě čipů mají na trhu dominantní postavení firmy z Jižní Koreje a Tchajwanu. Jak v Evropě, tak v USA je tak v současné době patrná snaha o vytváření vlastních výrobních kapacit, které by zajistily nezávislost západních firem na dovozu základních komponent z Asie.

Něco takového nelze samozřejmě zařídit přes noc a půjde o dlouhodobý proces. Je však důležité napnout tímto směrem maximální síly, neboť vývoj a zavádění nových technologií založených na čipech a dalších podobných komponentách bude z velké části rozhodovat v souboji o ekonomický úspěch ve větě 21. století.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.