Kdy se otevřou školy – možná již 12. dubna

škola

Když se hovoří o vývoji epidemické situace, vždy se také skloňuje návrat dětí do škol. Nyní jsou totiž uzavřeny všechny typy vzdělávacích zařízení. Od mateřských, přes základní a střední až po vysoké školy. Kdy se tedy můžeme dočkat návratu dětí a studentů do škol? Možná již 12. dubna.

Plaga jednal se Zemanem

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) sdělil v médiích, že se o návratu dětí do škol bude jednat nejspíše tento týden. Sdělil to 27. března, po návštěvě schůzky v Lánech, které se účastnil právě ministr školství, prezident a jeho expertní tým. S týmem prezidenta republiky Plaga jednal a zmínil datum 12. dubna. To je jeho odhad, kdy by se mohly děti vrátit do škol. Prezident Zeman však byl dle slov ministra opatrnější. Na datu se tedy neshodli.

Zeman také nesouhlasí s úřední maturitou

Na schůzce prezidenta a ministra školství v Lánech se projednávala také jiná témata. Například všude diskutované úřední maturity, tedy maturity udělené automaticky bez zkoušky, které do veřejného prostoru jako svůj návrh vnesl premiér Andrej Babiš. Zeman stejně jako Robert Plaga s tímto nesouhlasí. Prezident je však pro to, aby byly maturity do nějaké míry zjednodušeny.

Rozhodne ministerstvo zdravotnictví

Jak bylo již zmíněno, shoda na datu, kdy budou moci děti nastoupit znovu do škol, mezi prezidentem a ministrem školství nepanuje. Robert Plaga chce směřovat toto otevření škol do půlky dubna. Prezident by však raději počkal na ještě nižší čísla epidemie, která by vyjadřovala menší riziko zhoršení situace. Nakonec však rozhodne vláda, respektive ministerstvo zdravotnictví. Jan Blatný jako ministr v čele tohoto resortu řekl, že datum 12. dubna je nejbližší možné. Dozvědět bychom se to měli ještě před Velikonocemi.  Určitě je však jasné, že normální režim zaveden nebude. Hovoří se o testování a rotacích tříd.

 

Zdroj informací: ČTK
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.