Výpověď bez udání důvodu? Stanjura návrh podpoří, Schillerová je zásadně proti

Zbyněk Stanjura

Podle ministra financí Stanjury je nepružný trh jednou z hlavních brzd české ekonomiky. Z tohoto důvodu on i jeho ministerstvo doporučí vládě přijetí návrhu Národní ekonomické rady vlády, aby zavedla do zákoníku práce výpověď bez udání důvodu. To vzbudilo rozruch, neboť se to nelíbí nejen odborům.

V současnosti musí zaměstnavatel odůvodnit výpověď. Což se nelíbí ministru financí. Podpoří tak návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV) v rámci zavedení výpovědní lhůty bez udání důvodu do zákoníku práce. To se však nelíbí odborům, jakožto i poslankyni za hnutí ANO Aleně Schillerové.

Stanjura je pro, Schillerová proti

Ministr financí Stanjura odůvodňuje tento fakt jako výhodný pro obě strany, tj. zaměstnavatele i zaměstnance. Podle Stanjury jde o to, že člověk dostane pracovní nabídku, která je však časově omezená. Pokud nenastoupí, tak ji nemůže využít. Což by právě v případě výpovědi bez uvedení důvodu bylo reálné. S tímto ovšem nesouhlasí předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová, která v tom nevidí možnost, jak zpružnit trh práce. Naopak je toho názoru, že to postihne lidi, kterých se firmy zbaví, jako jsou matky s často nemocnými dětmi, starší zaměstnance s vyššími platy. Nespatřuje v tom žádný benefit pro trh práce.

Zaměstnavatelé vs. odbory

Zatímco zaměstnavatelé tento návrh velmi vítají, tak odbory jsou zásadně proti. Ze strany zástupců zaměstnanců je tento návrh nejen nepřijatelný, ale i nebezpečný. Dle předsedy ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) Josefa Středuly by se vyhazovalo podle toho, jestli se šéfovi líbíte nebo třeba máte jinou barvu pleti, než má on. Dále předseda ČMKOS uvedl, že zaměstnavatelé mají dnes dost možností, jak ukončit pracovní poměr s někým, kdo nepracuje tak, jak má. Podle něj je možná domluva se zaměstnancem v rámci ukončení pracovního poměru, nebo může zaměstnavatel použít výpovědní důvody, kterých je podle Středuly dostatečné množství.

Zaměstnanci v ČR mají nejvyšší ochranu

Dle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má nejpřísnější ochranu zaměstnanců v EU Holandsko. Hned na druhém místě je Česká republika. Oproti tomu v Polsku jsou pravidla pro zaměstnavatele mnohem shovívavější. Zcela nejnižší ochranu mají zaměstnanci v Maďarsku a Dánsku. A právě zrovna v Dánsku se ekonomové inspirovali návrhem na propouštění bez uvedení důvodu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-stanjura-podpori-vypovedi-bez-udani-duvodu-40459569

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/nerv-navrhuje-vypovedi-bez-udani-duvodu-ma-to-pomoci-nastartovat-ekonomiku-345398

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky