Pojištění odpovědnosti

Výhody a využití pojištění odpovědnosti

Běžnou realitou jsou situace, kdy díky své neopatrnosti, nešikovnosti či prostě jen náhodě způsobíte nějakou škodu. Pokud jde o váš majetek, je to určitě mrzuté, ale nenaskytnou se v tomto případě žádné větší problémy. Horší je to v případech, kdy způsobíte škodu někomu jinému. Ještě horší variantou je, když se jedná o velké peníze. Toto vše řeší pojištění odpovědnosti. Šetří vaše nervy, peníze i čas.

V běžném životě

Vytopení souseda. Rozbití okna při fotbale. Zranění člověka vaším psem. Noční můry, ale také reálné hrozby. Jsou to také nejčastější škody, které pojišťovny v rámci pojištění odpovědnosti řeší. Samozřejmě, že výše likvidací škod záleží na tom, jaké limity si při sjednávání určíte a kolik jste ochotni ročně do pojištění investovat. U nejnižších limitů se cena za rok pohybuje okolo 350 – 600 Kč. Nejnižší limit znamená, že škoda na zdraví je kompenzována maximálně dvěma miliony, za škodu způsobenou věci milion korun a za finanční škodu lze získat na likvidaci maximálně 500 tisíc korun.

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Různé nehody a vytváření škod se může dít ale také v práci. V tomto prostředí je to složitější v tom, že škody bývají obvykle mnohem vyšší. Běžný pracovník by tak měl mít pojištěnou i svou profesní odpovědnost. Občanský zákoník, který je platnou součástí právního řádu České republiky, stanovuje, že zaměstnanec je odpovědný za způsobenou škodu ve výši maximálně 4,5 násobku své průměrné mzdy či platu. Jde o relativně vysoký násobek a tak bychom měli pojištění odpovědnosti zaměstnance brát jako výborného pomocníka.

Je pro vás pojištění povinné?

Toto pojištění je obecně uzavíráno na principu dobrovolnosti. Pokud si chcete pojistit svou odpovědnost, učiníte tak. Jsou však výjimky, u kterých je toto pojištění odpovědnosti za škody povinné. Jde o skupiny lidí, kteří podnikají jako advokáti, notáři, daňoví poradci, insolvenční správci nebo ti, kdož poskytují nějakým způsobem zdravotní a sociální péči.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *