Vyhazov za absenci bez omluvy pod drobnohledem

Pokud se do práce nedostavíte, a zároveň nedáte o sobě vědět, jde o absenci bez omluvy. Ta může mít různé následky. Dnes se podíváme na to, kdy to může být příčina vyhazovu, a jak se vlastně tyto situace řeší. Pojďme tedy na to!

Delší neomluvení

Pokud neomluvené zameškání práce trvá déle jak 5 dní, jde o hrubé porušení pracovní kázně, které může být důvodem pro okamžité rozvázání pracovního poměru. To vychází z rozsudku Nejvyššího soudu České republiky (zn. 21 Cdo 2542/2007). Vždy však musí zaměstnavatel přihlédnou ke všem okolnostem. Posuzuje se tedy délka nepřítomnosti v práci, ale i důsledky takové absence. Zkoumaná je i míra zavinění zaměstnancem nebo porušení jeho konkrétních povinností. Vždy však musíte mít na mysli, že zaměstnavatel, potažmo soud (pokud bude vyhazov přezkoumávat) bude vždy tvrději sankcionovat „flákače“, kteří absentují často a možná i systematicky než pracovníky, kterým se problém stal poprvé, a ještě třeba z pochopitelných důvodů.

Kdy se vám nemůže nic stát

Existují však i případy, kdy se neomluvíte a nedorazíte do práce, a stejně se vám nic nestane. Jde o situace, kdy má zaměstnanec k absenci pádný důvod. Respektive tento důvod musí být – pádný, rozumný a pochopitelný. V takovém případě nedostanete výpověď. V praxi jde například o situaci, kdy neseženete hlídání pro děti ani školku po skončení rodičovské.

Když vznikne zaměstnavateli škoda

Pokud však při vaší nepřítomnosti, a právě kvůli ní vznikne firmě škoda, je to ještě horší. Nejen, že se může jednat o důvod k vyhození z práce, ale ještě zaměstnavateli kvůli zaměstnanci vzniká škoda ve formě ušlého zisku. V praxi například při situacích, kdy se nedostaví pracovník a kvůli tomu se nestihne zakázka zpracovat včas a podnik musí dát klientovi slevu. Navíc vaši absenci nezhojí ani to, že odchod nebo absenci oznámíte spolupracovníkovi. Ten totiž nemá kompetenci takový souhlas dát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *