Co jsou vlastně peníze

S penězi zacházíme dnes a denně. Většinou se zamýšlíme spíše nad tím, kolik za co platíme a kolik co stojí, než nad tím, co peníze vlastně jsou. Tak jako všechno, i peníze mají svou historii. Byly zavedeny proto, abychom nemuseli shánět něco, co bychom směnili za zboží, které chceme. Tedy abychom nemuseli obchodovat zboží za zboží.

Co jsou peníze?

Peníze jsou směnným prostředkem. Používáme je k placení. Avšak peníze nejsou jen kovové mince a papírové bankovky. Za peníze můžeme považovat prakticky cokoli, co splňuje účel – tedy platbu za zboží nebo vypořádání dluhů.

Funkce peněz

Peníze mají svou základní funkci jako prostředek směny. Jednoduše je používáme ke koupi zboží, o které máme zájem. Protože jejich hodnotu ctí jak kupující, tak i prodávající, je směna jednodušší, než kdybychom se snažili měnit zboží za zboží. Peníze dále fungují jako zúčtovací jednotka, což znamená, že se jimi vyjadřuje cena směnovaného zboží. Poslední funkcí peněz je to, že peníze slouží jako uchovatel hodnoty. To znamená, že peníze držíme jako určitou formu majetku.

Vývoj peněz

Jak už jsme naznačili, peníze mají svou historii. Úplně na začátku byly tzv. komoditní peníze. Mezi komoditní peníze se řadí různé druhy komodit – dobytek, plátno, víno, perly atd. Jedná se tedy o jakousi směnu statků. Po komoditních penězích přišly na řadu papírové peníze. Ty umožňují koupit cokoliv a za své služby nebo zboží obdržet peníze. Každý ctí jejich hodnotu, proto si papírové peníze můžete uchovat pro pozdější potřebu. Poslední formou peněz jsou bankovní peníze.

Peněžní agregáty

Peněžní agregáty znázorňují jednotlivé složky nabídky peněz. Jedná se o:

  • M1 – mince a papírové peníze v oběhu, šeky,
  • M2 – zahrnují M1 a navíc jsou rozšířené o termínovaná depozita do určité výše,
  • M3 – zahrnují M2 a navíc ještě velká termínovaná depozita,
  • L – zahrnují M3 a navíc obsahují ještě některé cenné papíry (například sáttní obligace a krátkodobé pokladniční poukázky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *