Většina rodičů spoří dětem, každý druhý stavebním spořením

Spoření

Nejnovější průzkum ukazuje jasný trend. Více jak polovina rodičů svým dětem spoří do budoucnosti. Nejčastěji pak volí formu prostřednictvím jednoho z nejoblíbenějších spořících produktů Česka – spořícího účtu. Dnes se na tato data podíváme zblízka. Pojďme tedy na to!

Více jak polovina spoří a více jak polovina volí „stavebko“

Stavební spoření je dlouhá léta v Česku jedním z nejoblíbenějších spořících produktů. To se projevuje i na tom, jak rodiče pravidelně spoří svým dětem. Více jak polovina rodičů, tedy konkrétně 55 % z nich, spoří svým dětem finance na budoucnost. Z těchto lidí pak 54 % volí stavební spoření. Stavební spoření tak jasně vede před druhým spořícím účtem a investicemi.

Jak rodiče nejčastěji spoří

První místo jsme již popsali. Z těch, kdo spoří svým dětem, vede stavební spoření u 54 % z nich. Na druhém místě se dle průzkumu agentury Ipsos pro ČSOB Stavební spořitelnu umístil spořící účet. Volí jej 37 % rodičů. Následují investice (18 %), životní pojištění (17 %), penzijní spoření (13 %), běžný účet (10 %) a nakonec svěřenský fond. Ten však volí jen jedno procento rodičů.

Dětem spoří i další příbuzní

Rodiče dítěte však nejsou jedinými, kdo dle průzkumu spoří dětem prostředky do budoucna. Obvykle spoří dětem i prarodiče. To platilo u asi třetiny respondentů. Ve 3 % případů dokonce spoří dětem jejich starší sourozenci či tety a strýcové (4 %). Dvě třetiny rodičů pak tvrdí, že jiný člen rodiny jejich dětem prostředky nespoří. K motivaci rodičů spořit svým dětem, a zejména motivaci spořit prostřednictvím stavebního spoření, uvádí Jiří Felix, předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny, že většina rodičů chce, aby děti měly snadnější vstup do dospělosti. Zároveň hledají bezpečnou cestu, jak úspory zúročit. 54 % pro stavební spoření pak vyplývá z toho, že jde o tradiční a stabilní způsob zhodnocení prostředků, navíc se státním příspěvkem.

Zdroj: Průzkum agentury Ipsos pro ČSOB stavební spořitelnu, https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/pruzkum-detem-spori-na-lepsi-budoucnost-vice-nez-polovina-rodicu-nejcasteji-ukladaji-uspory-do-stavebniho-sporeni/, https://www.novinky.cz/finance/clanek/vice-nez-polovina-rodicu-detem-spori-vede-stavebni-sporeni-40394506

Náhledové foto – Depositphotos

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.