Stát není zaopatřovací ústav pro neschopné: 5000 korun jde správným směrem

Děti

Zpřísnění podmínek pro vyplácení ročního příspěvku ve výši 5000 korun je spravedlivé. Aby také ne, peníze by se dostaly do rukou lidem, již se mají poměrně dobře. Stát jako takový rozhodně nemůže být nějakou finanční zaopatřovnou pro ty, kterým se nechce pracovat. Přehnaná velkorysost ekonomů nebyla určitě u původního návrhu, kdy měly rodiny dostat 5000 korun v případě, že jejich roční příjem nepřesahuje 1 milion čistého, na místě.

Na peníze by dosáhly rodiny s čistým měsíčním příjmem 83 000 korun

Právě na tuto skutečnost poukazuje v magazínu iDnes ekonom Lukáš Kovanda. Představa, že rodina se zmíněným měsíčním příjmem obdrží ještě další dotaci od státu, je poměrně zvrácená. Vždyť s těmito finančními prostředky musí lidé vyžít bez jakýchkoli velkých problémů. Ostatně nejspíše i proto došlo ke korekci onoho původního návrhu, kdy už a dotace dosáhnou pouze rodiny, jejichž hrubý měsíční příjem nepřesahuje totožnou hranici.

Každý se musí postarat sám o sobě

Vždyť představa, že bez práce jsou koláče, je samozřejmě naprosto zvrácená a ve finále jen zruinuje stát. Došlo by ke zvýšení už tak vysokého inflačního zatížení. Žebrat o peníze není na místě. V současné době by onen příspěvek měl přijít skutečně těm, kteří ho nejvíce potřebují. Solidarita je jednoznačně na místě.

Někteří by se měli stydět

Najdeme bohužel spoustu lidí, kteří pouze drancují stát na dávkách a nedělají vůbec nic. Vždyť mnozí z nás by se styděli ze státu ještě více tahat peníze. Ten je potřebuje hlavně na podporu lidí, již se dostali do finančních obtíží ne vlastní vinou, matek samoživitelek, nemocných a jiných sociálních skupin. Proč by se tedy lidé schopní pracovat měli obohacovat na úkoru právě těchto skupin. Nesmyslné, ale často bohužel reálné.

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-kdo-dosahne-na-5000-korun-za-dite-stanjura-koriguje-jurecku-200400

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jurecka-prispevek-5000-kc-na-dite-bude-do-rocniho-prijmu-rodiny-1-milion-kc-hrubeho/2199681

https://www.penize.cz/rodicovstvi/433805-jurecka-se-spletl-na-prispevek-5000-kc-dosahne-mene-rodin

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.