Kdy při prodeji nemovitosti daníte cenu a kdy nikoli

Prodej domu

Pokud prodáváte dům, byt či pozemek, kupní cena, kterou prodejem získáte, musíte zdanit v rámci daně z příjmů. Některé prodeje nemovitostí jsou však od zdanění ušetřeny. Dnes se podíváme na to, kdy je nutné tyto peníze danit při dani z příjmu, tedy uvést kupní cenu v daňovém přiznání, a kdy nikoli. Pojďme tedy na to!

Obecně jde o ostatní příjem dle § 10 zákona o dani z příjmů

Obecně lze říci, že příjem z prodeje nemovitosti je příjmem dle § 10 zákona o daních z příjmu. Jde tedy o takzvané ostatní příjmy. Tento příjem musíte uvést v daňovém přiznání a zdanit jej.  Tento příjem uvádíte ve formuláři jako příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů v Příloze 2 daňového přiznání. Daň však platíte jen pokud je zde kladný rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní cenou. Jinými slovy, daň se neplatí, pokud prodáte nemovitost se ztrátou.

Pět případů, kdy jste osvobozeni od daně

V těchto případech nedaníte zisk za prodej nemovitosti:

  • vlastnili jste nemovitost déle jak 5 let,
  • minimálně dva roky máte bydliště v prodávané nemovitosti (není potřeb trvalé bydliště),
  • při převodu členských práv k družstevnímu bytu – opět pětileté vlastnictví,
  • zděděná nemovitost, pokud zůstavitel splnil časový test (5 respektive 2 roky – viz výše).

Uspokojení vlastní bytové potřeby

Další případ, kdy nemusíte kupní cenu danit, je výjimka dle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Ten stanoví, že jste osvobozeni od daně, pokud do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste tuto částku použili k tomuto účelu v roce předcházejícím. Přijetí peněz musí však být oznámeno finančnímu úřadu. Prodáváte-li tedy například starý dům, přičemž brzo po tom si kupujete nový domov za peníze, které jste přijali jako kupní cenu, nemusíte daný zisk z prodeje danit.

Zdroj: zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů,

https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/, https://www.idnes.cz/finance/dane/nemovitost-prodej-investice-prijem-dan-z-prijmu-vynos.A220425_074813_p_dane_sov

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.