Čtvrtina firem chce nabírat, tři čtvrtiny přidávat na mzdách

Minimální mzda

Jak to nyní vypadá na trhu práce? Možná optimističtěji, než by se na první pohled mohlo zdát. 59 % firem deklaruje, že v novém roce chce nabírat nové pracovníky. Ještě více zaměstnavatelů chce přidávat zaměstnancům a zvyšovat tedy mzdy. Alespoň to vyplývá z níže uvedeného průzkumu.

Většina chce nabírat i zvyšovat mzdy

Jak bylo již výše uvedeno, 59 % českých firem chce nabírat nové pracovníky. Trápí je zejména prohlubování nedostatku uchazečů. Často tedy musí svá pracoviště otevřít agenturním zaměstnancům nebo zaměstnancům, kteří přichází z ciziny. Problémy s nedostatkem pracovních sil musí zaměstnavatelé řešit i přesčasy zaměstnanců. Dotázaní zaměstnavatelé, kteří byli zařazeni do průzkumu společnosti Grafton Recruitment, také plánují zvyšovat loajalitu stávajících pracovníků. 75 % firem plánuje zvyšovat mzdy.

Otázkou je, zda firmy další zaměstnance najdou

Firmy chtějí řady svých zaměstnanců zvýšil nejčastěji do 5 %. Jde o pozitivní trend. Minuký rok nabíralo asi 43 % firem. Nyní to plánuje 75 % z nich. Otázkou však je, zda budou personální oddělení jednotlivých zaměstnavatelů schopná nové pracovníky najít. Jedinou záchranou jsou nyní cizinci a agenturní zaměstnávání. Jinak je trh práce vyprahlý. Zaměstnavatelé si však uvědomují, že nedostatek zaměstnanců se do nekonečna nedá řešit prací přesčas. Proto až 17 % firem plánuje zvýšit řady svých zahraničních pracovníků o další. Stejně takový je trend u agenturního zaměstnávání. Jejich podíl chce navýšit 10 % dotázaných zaměstnavatelů.

O kolik plánují firmy zvyšovat mzdy?

Zvyšování mzdy – navýšení loajality stávajících pracovníků i nástroj pro zatraktivnění pracoviště pro nové uchazeče. To plánuje 75 % firem. Minulý rok zvyšovala plošně mzdy zhruba polovina zaměstnavatelů v Česku. Letos tento krok plánuje více firem. Nejčastěji plánují firmy zvýšit mzdy o 5 %.  Necelá třetina dotázaných pak plánuje 10% zvýšení mezd. Naopak snižovat mzdy plánuje jen asi 1 % zaměstnavatelů.

Zdroj: Tisková zpráva Grafton Recruitments ze dne 17. ledna 2022
Náhledový obrázek – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.