Jak se řeší drahé energie ve Francii

elektrárna

Prudce se zvyšující ceny energií pro malé i velké odběratele dusí nejen Českou republiku, ale celou Evropu. Jedná se o problém, který má počátek v obnově průmyslové aktivity v Číně či ve snížení dodávek plynu z Ruska. Další faktory jako často zmiňované emisní povolenky jsou v kontextu současných vážných problémů evropské energetiky spíše méně závažné. Je zajímavé sledovat, jak problémy odběratelů řeší v jiných zemích, v tomto případě ve Francii.

Francie a regulovaný trh

Také ve Francii pociťují domácnosti i firmy rostoucí ceny elektřiny. Pro mnohé z nich se začíná jednat o problém ohrožující jejich finanční stabilitu a francouzská vláda proto řeší problém, jak jim pomoci. Ve Francii má vláda stále možnost ceny elektrické energie regulovat, a právě to se chystá udělat.

Zatímco bez zásahu vlády by situace na trhu vedla k růstu ceny až o 35 procent, vláda se chystá zastropovat nárůst cen na hodnotě 4 procent. Největší francouzský výrobce elektřiny, gigant EDF, tím přijde odhadem o 7,7 miliardy euro, tj. asi 190 miliard korun. Pro společnost se jedná o nepříjemnost i proto, že se stále potýká s problémy při stavbě jaderné elektrárny Flamanville 3 a navíc musely být v nedávné době některé stávající bloky odstaveny kvůli údržbě.

Elektrárna

Foto: Pixabay

Ceny elektřiny jako předvolební trumf

Tlak vlády na zmírnění dopadů rostoucích cen na obyvatele je pochopitelný, neboť zemi čekají na jaře prezidentské volby. Ve francouzském prezidentském systému se jedná o poměrně snadno interpretovatelnou věc.

Stejně tak logické jsou pak i následky, které zpráva měla na ceny akcií EDF. Ty ztratily 25 procent své ceny, od minima se však posléze odrazily a večer již činil pokles vůči hodnotě před zprávami o problémech, které mohou výsledky EDF významně pokazit, již jen 15 procent. Lze tedy očekávat, že většinu ztrát EDF brzo umaže.

Zdroj informací: https://ekonomickydenik.cz/francie-pred-volbami-zprisnila-regulaci-cen-elektriny-akcie-edf-spadly-az-o-25-procent/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.