Vesnické hospody mizí rychlým tempem

pivo

V minulosti platilo železné pravidlo, která říkalo jasně: nejdůležitější dvě budovy v každé vesnici jsou kostel a hospoda. Doba se ale mění. Nechme teď stranou význam kostelů pro současnou vesnici a zaměřme se na situaci okolo druhé významné instituce, tedy hospody. V tomto ohledu není situace nijak růžová a hospod rychlým tempem ubývá.

O tisíc hospod méně

V obcích s menším počtem obyvatel skončilo během posledních tří let více než tisíc hospod, které musely definitivně zavřít v důsledku navyšování cen, zavedení EET, striktnímu zákazu kouření a také v neposlední řadě jejich fungování rozhodila i covidová doba. Ta odradila od pravidelných návštěv i do té doby věrné štamgasty, kteří si v poslední době dají raději své pivo na zahradě, nebo ve své garáži.

Tento neblahý vývoj má ve skutečnosti poměrně negativní dopad na společenský život v obci. Význam hospod totiž oproti minulosti zase tolik neklesl, bohužel se bude muset stále více vesnic obejít bez nich.

pivo

Foto: Pixabay

Záchranný program Prazdroje

Plzeňský Prazdroj v souvislosti s touto neutěšenou situací zavedl program s názvem „Vesnice“ určený na podporu a záchranu malých venkovských podniků. Do programu se zapojilo téměř devět set provozoven po celé České republice. Pivovar jim pomáhá nejen finančně, ale také se snaží s hospodou spolupracovat na udržení vysokého standardu služeb, případně pomoci s organizací aktivit, které mají přilákat hosty zpět do hospody.

Lze říci, že některé vesnické hospody by bez pomoci nejspíš zkrachovaly. Díky tomuto programu, který využívají, se opět postaví na nohy a snad nebudou čelit krachu.

V malých obcích je hospoda těsně spojena se společenským životem místních obyvatel, kteří se rádi scházejí u příležitosti fotbalových zápasů, kostelní mše, svateb, pohřbů apod. Bez fungující hospody by to šlo mnohem hůře.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prazdroj-pivo-hospoda-vesnice.A220516_131840_ekonomika_alis

https://forbes.cz/za-vodou-za-byvalou-hospodou-venkovskych-hostincu-nadale-ubyva/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.