Velké odhalení aneb Jak nepřijít o peníze díky podvodným telefonátům a zprávám

žena

Čísla jsou alarmující. Proto Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spustil ve spolupráci s Policií ČR a Českou bankovní asociací osvětovou kampaň v rámci obrany proti podvodným zprávám a telefonátům. Jak má konkrétně kampaň pomoc? Co udělat, abyste nepřišli o peníze díky podvodnému útoku?

Kampaň se známými českými herci, kteří natočili videoklipy pro názorné ukázky zločinných praktik, má pomoc v rámci obrany proti podvodným telefonátům a zprávám. Však čísla jsou důkazem, že neustále přibývá těch, kteří se dnes a denně stávají obětí podvodu.

V loňském roce průměrná škoda za 300 000 Kč

Průměrný útok v loňském roce způsobil škodu ve výši 300 000 Kč. Jedná se jen o dokonané útoky, které policie započítává. Ne všechny jsou také hlášeny. Mnohdy je důvodem stud, kdy dotyčná oběť raději tento trestný čin policii nenahlásí. Jenže takový přístup jen napomáhá samotným pachatelům, aby okrádali další důvěryhodné oběti. Terčem útoků nejsou jen senioři, jak se mnozí domnívají. Průměrný věk obětí byl 48 let. Obětí se mnohdy stali i lidé, kteří znali edukační kampaně o kybernetických útocích, ale podvodníci byli natolik přesvědčiví, že jim podlehli.

Nová osvětová kampaň v rámci pomoci

Velké odhalení je název nové osvětové kampaně a stejně tak i webové stránky založené za tímto účelem. Cílem kampaně je pomoci lidem rozpoznat podvodníky a uchránit své peníze. Pravdou je, že podvodníci nezahálí a přicházejí se stále novými a důvěryhodnějšími taktikami. Součástí kampaně jsou 3 klipy cílící na všechny věkové kategorie, tj. mladou ženu, muže středního věku a seniorku. Děj upozorňuje na manipulativní techniky útočníků a ukazuje, že nejlepším a nejefektivnějším způsobem obrany je okamžité ukončení telefonátu. V jednom ze 3 natočených videoklipů je možno vidět, jak se paní Emilka v důchodovém věku dokázala s grácií vypořádat s útočníkem.

Nejúčinnější metoda – zachovat klid a zavěsit

Snížit riziko spojené s podvodným telefonátem lze kvalitní osvětou o dané problematice. Odborníci radí, že základem je zachovat klid a být obezřetný. Nejčastější taktikou podvodníků je jakási forma nátlaku. Nejlepší metodou je, jak se těmto praktikám ubránit, je telefonát zavěsit. Další možností je, když si vyhledáte oficiální číslo dané instituce, která vás údajně kontaktovala, zavoláte na něj a ověříte si, zda šlo o skutečný hovor.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nukib-kampan-podvodne-telefonaty-sms-ztrata-financi.A240314_115220_domaci_pari

https://advokatnidenik.cz/2024/03/07/kampan-velke-odhaleni-cili-na-zlocince-na-telefonu-vylakali-z-lidi-200-milionu/https://velkeodhaleni.cz/

Náhledové foto: Pixabay