Další dopad klimatické změny: dražší banány

banán

Běžně dostupné banány nás budou stát o něco víc. Stále se oteplující klima nepřináší totiž plantážím banánů žádné pozitiva. Nadměrné teploty způsobují snadnější přenos některých nemocí rostlin. Ve hře je i jejich zákeřná nemoc, díky níž se dovoz banánů z některých plantáží musí omezit na minimum. Budou se na banány opět stát nemalé fronty? A na kolik nás banány vyjdou? Na to si budeme muset nějaký čas ještě chvíli počkat.

Zákeřná choroba banánů

Největší obavy mají lidé z tzv. fusariového vadnutí. Jedná se o chorobu rostlin, kterou způsobují zejména houby rodu srpovnička z čeledi rážovkovitých. Způsobují hnilobu brambor, kukuřice, jablek a právě banánů. Příznaky jsou závislé nejen podle druhu rostlin, ale především i na teplotě a podmínkách, ve kterých rostliny žijí. Spóry hub fusarium mohou napadnout semena rostlin, ale i půdu. Daří se jí nejlépe ve vlhkých teplých půdách. Mezi nejtypičtější příznaky patří vadnutí horní části rostliny i žloutnutí listů.

banány

Foto: Pixabay

Choroba se již v některých koutech světa objevila. Původně se objevila v Austrálii, odkud se přemístila do Asie i Afriky, nevyhnula se však ale ani jižní Americe, tedy místům, kde banány běžně rostou. Místní obyvatelé mají pak starost nejen o svoji obživu, ale současně i o vývoz zdravých banánů do světa. A díky zvýšeným nákladům na jejich ošetření, budou růst i jejich ceny.

Evropě se problémy nevyhnou

Vadnutí banánů se bohužel nevyhnulo ani odrůdě Cavendish, která končí často v Evropě. Rizikem je tedy i možný přenos na naše rostliny. Houby, jež způsobují tuto chorobu rostlin, jsou vysoce odolné a díky zvyšujícím se teplotám by se jim i u nás mohlo dobře dařit. Energie vynaložené na nákup hnojiv a postřiků budou v tomto ohledu nemalé. Navýšení cen za banány tak nemusí být jediným důsledkem choroby, která postihuje banány.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/banany-cena-globalni-oteplovani-nemoci.A240312_113944_eko-zahranicni_rie

https://www.e15.cz/byznys/potraviny/cervene-vino-i-levandule-zmena-klimatu-tlaci-ceske-sedlaky-do-pesteni-netradicnich-plodin-1399712

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.