Válka, ve které fungují mobily i internet: Důvody jsou jasné

Ukrajina

Prakticky všichni sledujeme válku na Ukrajině takřka v přímém přenosu. Někdo se na zprávy z bojišť raději nedívá, jiný je hltá se vším všudy. Mnohé z nás ale zarazí především fakt, že i v místech nejtvrdších bojů většinou funguje internet a mobilní telefony. Možná si vzpomeneme na mnohé jiné konflikty, které byly typické tím, že prvně byla z provozu vyřazena právě infrastruktura a vše, co je spojené s komunikací mezi lidmi a vojáky jako takovými. Nyní je to jinak a důvody jsou vcelku jasné.

Bídná ruská telekomunikační technologie

Zřejmě první důvod. Rusové nedisponují žádnou pokročilou technologií, a tak musí využívat ukrajinskou telekomunikační síť. Proto ji pochopitelně nemohou zlikvidovat. Další věcí už je fakt, že právě kvůli této síti už byly mnohé ruské jednotky vystopovány a postupně zlikvidovány.

Starlink to jistí

Internet funguje hlavně díky Starlinku. Zázrak Elona Muska byl Ukrajincům poskytnut bez omezení. Tím pádem pochopitelně mají přístup k internetu takový, jaký potřebují. Rusové mají v tomto ohledu smůlu. Kdyby Rusové opravdu chtěli, aby internet nefungoval, museli by satelit sestřelit. Oběžná dráha pro ně možná není nepřekonatelnou, ale jednalo by se útok na člena NATO.

Infrastruktura je silně poničená, ale ne všude

Ve válkou postižených oblastech infrastruktura fakticky nefunguje. Není se čemu divit, ostatně stačí se podívat na záběry z bojišť. Funkční je zhruba ze třech čtvrtin plynovodní síť. Tu Rusové zlikvidovat nemohou. Důvod je vcelku jasný, Na sebe určitě nemyslí, ale denně by jim nepřitékaly miliardy eur, jež jim Evropa za tuto surovinu dodává. Jak celá situace dopadne, můžeme jen spekulovat. Přesto je třeba říct, že využívání internetu a telekomunikace dopady války nijak nesnižují. Situace je naprosto tristní a do budoucna se hned tak bohužel asi nezmění.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/valka-na-ukrajine-operatori-starlink-infrastruktura-ukrajina.A220426_194515_mob_tech_jm

https://www.root.cz/clanky/v-jakem-stavu-je-internet-na-ukrajine-vetsina-site-funguje-diky-decentralizaci/

https://insmart.cz/ukrajina-bez-internetu-jak-ziskat-pripojeni/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.