Vakcíny se v prosinci dočkají i děti mladší dvanácti let

Vakcína

Snahy o vakcinaci maximální části populace byly dlouhou dobu limitovány tím, že vakcínu proti koronaviru covid-19 nebylo možné použít pro děti. Tím stále zbývala nezanedbatelná část populace, v níž se virus může dobře šířit. Částečnou nápravu přineslo schválení prvních očkovacích látek pro děti od 12 let. Nyní se své vakcíny dočkají i děti ve věku 5-11 let.

Čeká se na rozhodnutí EMA

Očkování proti covidu-19 by mělo být dostupné i dětem kolem Vánoc. Do Evropy by mělo dorazit kolem 20. prosince tohoto roku. Některé děti tak teoreticky stihnou první očkovací dávku ještě před vánočními svátky, druhou dávkou se ale budou samozřejmě očkovat již v novém roce. Státy EU se tak připojí ke Spojeným státům, kde již malé děti očkují.

Očkovací látky určené pro děti od pěti do jedenácti let musí ale nejprve schválit Evropská léková agentura EMA. V tuto chvíli se jedná o vakcínu firem Pfizer a BioNTech.

Očkování

Foto: Pixabay

Děti a očkování

Vakcína bude významně snižovat rizika průběhu nemoci u dětí. Ty sice nejsou ohroženy tak, jak jiné věkové kategorie, i u nich se ale vážné průběhy objevují. Stále častěji diskutovanou otázkou je potom tzv. covidový syndrom, který se může projevit i měsíce potom, co dítě nemoc prodělalo, třeba s mírnými nebo i žádnými příznaky.

Primární motivací pro očkování dětí je však snaha o zbrždění šíření viru ve školách a dětských kolektivech. Stejně jako u dospělých platí, že vakcína nemůže zcela zamezit šíření, zkracuje ale „okno“, ve kterém je daný člověk infekční a snižuje množství viru v jeho těle. To vše z celkového pohledu jeho šíření zpomaluje.

Otázkou je, jak dětské očkování zahýbe s celkovou proočkovaností populace. Čísla z očkování starších dětí zatím nejsou nikterak vysoká. V Německu je tak např. kolem 4,5 milionu dětí, které je potřeba proočkovat. Současně je však třeba říct, že důležitější je samozřejmě proočkovat dospělou populaci, především tam proto míří snaha politiků a úvahy o povinném očkování, které by se dětí netýkalo.

Dětské vakcíny budou pro své použití samozřejmě příslušně označené, aby nedošlo k záměně za „dospělou“ dávku vakcíny.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/vakciny-pro-deti-od-peti-let-budou-v-eu-do-vanoc-40378704

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.