EU: Cena emisních povolenek na historickém rekordu

Zelená energie

V těchto dnech zaznamenáváme rekord v rámci ceny za emisní povolenky na evropském trhu. Cena za jednu tunu totiž překročila hranici 70 eur, tedy asi 1780 Kč. Systém obchodování emisních povolenek byl v Evropské unii zaveden v roce 2005. Růst cen těchto povolenek je pak jedním, avšak nikoli výlučným ani hlavním, faktorem, které se podepisují pod zdražování energií.

V posledním roce se zvýšila cena o 60 procent.

Cena se v těchto dnech pohybuje nad hranicí 70 eur za tunu. Za poslední rok můžeme tedy hovořit o zvýšení cen emisních povolenek o téměř 60 procent. Nad hranici 60 eur za tunu se přitom emisní povolenky na trhu dostaly až v srpnu tohoto roku. Co se do cen promítá? Například chladné počasí či nižší výkon větrných elektráren. Tím se zvyšuje cena energií vyrobených z fosilních paliv a následně se zvyšuje cena po emisních povolenkách.

Systém obchodování s emisními povolenkami, jako nástroj snižování emisí

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami je hlavní nástroj Evropy, jak snižovat emise skleníkových plynů. Díky objemu a ceně emisních povolenek se totiž limituje množství skleníkových plynů, které mohou být vypouštěny. Zároveň systém umožňuje podnikatelům nakupovat emisní povolenky a dále s nimi obchodovat. Zvyšování cen povolenek pak má za následek zvýšení motivace firem k omezování emisí.

Počet povolenek se loni zvýšil, poté Komise povolenky stáhla

Evropská komise k minulému roku uváděla, že se počet emisních povolenek zvýšil, protože pandemie covid-19 vedla k poklesu produkovaných emisí. Na konci roku 2020 bylo dle Komise v oběhu asi 1,6 miliardy povolenek, což představovalo nárůst oproti minulému roku o 14 procent. Následně Komise rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne asi 379 milionů emisních povolenek, které umístí do rezervy pro stabilizaci trhu.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cena-emisnich-povolenek-v-eu-vystoupila-na-rekordnich-vice-nez-70-eur-za-tunu/2121389
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.