Covid mělo už 2 miliony Čechů – poučení a konec v nedohlednu

Vakcína covid

Epidemie nového koronavirového onemocnění covid-19 v České republice panuje od března roku 2020. Od začátku pandemie se v Česku prokazatelně nakazily dva miliony občanů. Reálné číslo je ale nejspíše ještě vyšší, jelikož ne každý nakažený má potvrzenou přítomnost viru z laboratoře. V listopadu druhého pandemického roku jsme se dočkali nejvyššího denního nárůstů vůbec – téměř 23 tisíc nakažených za jeden den. Kdy pandemie skončí? Ne dříve než přijde poučení – vlády i lidí.

2 roky pandemie a očkování – přesto nejvíce nakažených

První tři případy covid-19 byly v Česku odhaleny 1. března 2020. Od března do konce roku 2020 bylo v Česku nakaženo 732 000 lidí. K jednomu milionu jsme se dostali v únoru 2021. Nyní v neděli 21. listopadu 2021 se dostáváme ke kumulativnímu číslu 2 milionů prokazatelně nakažených. V prvním roce pandemie tedy bylo nakaženo přes 700 tisíc lidí, v roce 2021 (psáno k 22. listopadu 2021) pak 1,27 milionu lidí. Nic na tom nemění ani to, že zde všichni občané, stejně jako vládní představitelé, žijí v dvouleté realitě pandemie, máme zkušenost s několika kolapsy nemocnic a zejména je zde velká část lidí naočkovaná a máme poznatky, že očkování v boji s pandemií pomáhá, byť zcela nezamezuje ani propuknutí nemoci, ani přenášení viru. Při všech těchto faktech se zdá až neuvěřitelné, že v listopadu tohoto roku bylo zatím nakaženo nejvíce lidí za jeden měsíc za celou dobu pandemie. Zatím je to 237 435 případů.

Incidence přes 1000 a špatná situace na Moravě

Sílící nákaza má za následek, že se zvyšuje incidenční číslo, které udává rychlost a četnost šíření nákazy na sto tisíc obyvatel. Tento ukazatel je nyní na čísle nad 1000. Ještě minulý týden to bylo o 284 méně. Nejhorší situace je nyní na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji je 1426 nakažených na 100 tisíc obyvatel, ve Zlínském kraji pak 1277 a v tom Jihomoravském pak 1242. „Nejlepší“ situace je pak v Karlovarském kraji, který má 341 případů na 100 tisíc obyvatel.

Očkování i dodržování opatření

Jak bylo již zmíněno, velká část české populace je již naočkována. Existuje zde však velká skupina lidí, kteří tak ještě neučinili. Někdy kvůli nevědomosti či víře v bludy, jindy zas kvůli neefektivní kampani vlády. Jasné však je, že dokud nebude proočkovaná drtivá část obyvatel, můžeme zapomenout na konec této bezprecedentní a dva roky trvající pandemie. Bohužel se také nacházíme ve fázi, kdy již nerozhodují ani tak konkrétní opatření vlády, jako tomu bylo v první fázi nákazy, ale spíše to, jak je lidé berou za svá a dodržují je. Bohužel chaotické vládnutí v rámci pandemie důvěru v opatření nikterak nezvyšují. Proto je vysoce pravděpodobné, že kvůli pandemii přijdeme o druhé Vánoce i další měsíce bez normálního života, jak jsme jej znali před rokem 2020.

Stav dat k 21. listopadu 2021
Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/covidem-se-nakazily-v-cesku-uz-vice-nez-dva-miliony-lidi/2121208
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.