V létě do Chorvatska bez kontroly: další země na cestě do Schengenu

dubrovnik

Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko: tři oblíbené dovolenkové destinace Čechů a současně tři země, na jejichž hranicích je stále třeba procházet hraniční kontrolou. Všechny tři země však o přijetí do Schengenského prostoru žádají a Evropská Unie se nyní blíží k rozhodnutí. Budeme o příštích prázdninách ještě ukazovat na cestě na dovolenou doklady?

Rychlejší cesta k moři

Cesta k moři, jak se zdá, bude zcela volně průjezdná díky tomu, že odpadnou kontroly na chorvatských hranicích, které tak již nebudou muset řidiči řešit. Evropská komise totiž vyzvala členské státy k přijetí těchto tří států do Schengenského prostoru. Nejde samozřejmě jen o Chorvatsko, ale i Bulharko a Rumunsko.

Podle Evropské komise Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko prokázaly, že jsou schopné splnit veškeré podmínky platné pro členské země Schengenské úmluvy a připojit se do tohoto klubu. Nejdůležitější z těchto podmínek je samozřejmě schopnost efektivně ochránit svojí vnější hranici. Pokud půjde vše podle předpokladů, mohly by země vstoupit do Schengenu v lednu příštího roku. Nyní je míč na straně členských států, které musí jeden po druhém vstup dalších členů schválit.

Znamená to, že cesta k moři bude pravděpodobně příští léto již bez kontrol.

europe

Foto: Pixabay

Schengenský prostor

V současné době zahrnuje Schengenská úmluva celkem 26 zemí, jedná se o 22 zemí z Evropské Unie, Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Chorvatsko vyhlásilo připravenost na vstup již v roce 2015, posouzení žádosti tedy trvalo plných sedm let.

Po vstupu zmíněných tří zemí do Schengenského prostoru zůstanou vně něj dvě evropské země: Irsko a Kypr. V obou případech jde o členské země eurozóny.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/evropska-komise-vyzvala-k-prijeti-chorvatska-rumunska-i-bulharska-do-schengenu/2286563

https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/chorvatsko-rumunsko-i-bulharsko-by-mohly-do-konce-roku-dostat-zelenou-pro-vstup-do-schengenu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.