Průzkum: Jak Češi šetří a čeho se vzdávají

nákup

Nynější ekonomická situace je zejména spojena s vysokými cenami energií, setrvalým zdražováním potravin ale i dalšího zboží a snižováním kupní ceny obyvatel. Dnes se zaměříme na data, která ukazují, jak české domácnosti toto řeší, na čem nejvíce šetří a co si musí kvůli vysokým cenám odepírat. Pojďme tedy na to!

Jídlo a energie

Nejvíce se šetří v oblastech jídla a energií. Zde se snaží Češi najít rezervy k úsporám. Alespoň dle průzkumu společnosti Edenred. Na vytápění nebo svícení šetří více jak dvě třetiny domácností. Více jak polovina lidí pak také uváděla, že kupuje levnější potraviny. Více jak 50 % respondentů také omezilo návštěvy restaurací. Úspory však nachází Češi i v jiných oblastech. Například 40 % lidí chodí méně za společenským životem a kulturou, stejné procento pak také omezuje nákupy oblečení. 33 % lidí odkládá nákupy zboží s dlouhou následnou spotřebou, například spotřební elektroniku 28 % lidí také šetří na volném času a aktivitách, které v něm vykonávají.

Odkládání nákupu spotřebičů

Jak bylo výše uvedeno, Češi odkládají nákupy dražších spotřebičů, které v domácnosti budou používat delší dobu. To dokládají i data z obratu v oblasti e-commerce. Ve třetím kvartálu tohoto roku je jeho hodnota o 5 % nižší v meziročním srovnání, přitom ještě v srpnu to vypadalo, že data budou srovnatelná. Údaje Heureka Group například ukazují, že se nejvíce odkládá nákup malého bílého elektra. Například robotických vysavačů klesl prodej o 42 %, sušiček prádla o 40 %, kávovarů o 18 %, myček o 18 % nebo kuchyňských robotů o 14 %.

Nákup levnějších potravin

Z dat také vyplývá, že úspory v jídle se projevují zejména tím, že lidé nakupují levnější potraviny. Tento trend je patrný, jak u nákupů fyzických, tak i těch online. Lidé více plánují své nákupy, využívají akční nabídky, kupují výhodnější balení a nakupují častěji privátní značky jednotlivých řetězců, tedy zpravidla nejlevnější varianty jednotlivých produktů. Naopak pokles zažívá prodej prémiových značek zboží, značkového alkoholu a luxusních čokolád.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/uspory-nakup-potraviny-e-shop-zabava-restaurace.A221117_100741_viteze_daja, https://www.edenred.cz/tiskove-zpravy/reakce-na-krizi

Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.