V Itálii bude muset být na čerpacích stanicích uvedena průměrná cena paliv

pumpa

Čeští motoristé si v současné době užívají cen pohonných hmot na úrovni těch předválečných. Po období, kdy ceny lámaly rekordy, tak prožívají úlevu a není příliš důvod k tomu, aby proti situaci na trhu protestovali. Zcela odlišná je ale situace v Itálii. Tam se chystají protestovat, jak motoristé, tak pumpaři.

Co se nelíbí motoristům?

Ceny pohonných hmot v Itálii s příchodem nového roku skokově narostly. Důvodem je konec státní podpory ve formě nízké spotřební daně. Kabinet premiérky Meloniové se k tomuto kroku odhodlal proto, že šlo o příliš plošnou podporu, ze které profitovali i ti, kteří státní pomoc nepotřebují. Druhým důvodem je potom negativní vliv podobných opatření na stav státní pokladny. Motoristům se tento krok nelíbí a upozorňují na předvolební sliby současné premiérky, které mluvily spíš o opaku.

pumpa

Foto: Pixabay

Co se nelíbí pumpařům?

Zvýšení spotřební daně není ale jedinou změnou, která trh s pohonnými hmotami čeká. Podle nového nařízení nyní musí pumpaři každý den odesílat informace o svých cenách příslušným úřadům, které z nich vypočítají průměrnou celostátní cenu pohonných hmot, a tato cena bude muset být na všech pumpách uvedena. Pumpaři si stěžují, že budou často čelit nadávkám ze strany zákazníků a také na to, že nařízení nebere v potaz regionální rozdíly. Zdá se tedy, že v současné době není v Itálii spokojený vůbec nikdo.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/italie-benzin-nafta-ceny-cerpaci-stanice-stavka.A230112_163610_eko-zahranicni_ven

https://www.newsendip.com/advancing-speculation-on-fuel-prices-italian-government-imposes-display-of-national-average-prices-at-gas-stations/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.