V Indii vznikne čtvrtá největší banka na světě

Indie

Začátkem července letošního roku nabyla platnosti fúze indické banky HDFC a společnosti Housing Development Finance. Vznikne tak bankovní dům, který si ponechá jméno prvně zmíněné banky, a který se současně stane čtvrtým největším na světě. Je to další doklad toho, jak se Indie prosazuje stále častěji i na polích, kde dosud vládly společnosti ze Spojených Států a Číny a začíná stále více a více ovlivňovat globální ekonomické dění.

Vznik nového obra

Nově vzniklá banka bude mít celkem více než 120 milionů klientů a její hodnota je podle americké společnosti Bloomberg asi 172 miliard dolarů, v přepočtu tedy asi 3,7 biliónů korun. To z ní učiní čtvrtou největší banku světa. Větší jsou pouze americké banky JPMorgan a Bank of America, spolu s čínskou ICBC. Druhá největší indická banka ICICI má hodnotu 79 miliard dolarů.

Nově vzniklá banka bude mít 8300 poboček a více než 177 000 zaměstnanců. Současně však HDFC Bank plánuje rozšíření sítě svých poboček na dvojnásobek.

Indie

Foto: Pixabay

Smělé plány do budoucna

Vedení banky počítá s tím, že značná část klientů Housing Development Finance si v bance založí účet (až 70 procent z nich jej zatím nemá) a vzroste tím výrazně počet a objem vkladů. Banka se chce soustředit i na propagaci spořících účtů. S poskytováním hypoték banka také samozřejmě neskončí.

Na rozdíl od svých konkurentů je HDFC Bank v trochu jiné situaci i z hlediska možností dalšího rozvoje. Plán počítá se zvýšením tržní hodnoty banky v následujících čtyřech letech až o dvacet procent. A co víc, podle analytiků má banka potenciál svoji hodnotu v dalších letech dokonce zdvojnásobit. Takto prudký růst u jejich hlavních konkurentů z USA  a Číny již čekat nelze.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/indie-banky-fuze-uvery-vklady-ucty-finance-asie.A230630_111125_ekoakcie_jla

https://economictimes.indiatimes.com/wealth/save/what-is-the-hdfc-bank-hdfc-merger-date/articleshow/101414476.cms

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.