Protesty ve Francii: Téměř 1 000 zatčených a rostoucí násilí v Marseille a Lyonu

Paříž

Francie má za sebou čtvrtou noc demonstrací, která přinesla téměř 1 000 zatčení a 80 zraněných policistů. Situace byla sice o něco klidnější než předchozí večer, přesto však hlavně v Marseille a Lyonu propukly rozsáhlé nepokoje. Na uklidnění situace bylo nasazeno tisíce jednotek policistů. Policisté celou noc bojovali proti násilí, které zahrnovalo podpalování budov, vykrádání obchodů a ničení vozidel. Protesty vypukly po smrti teenagera zastřeleného policií.

Výtržnosti v Marseille a Lyonu

Čtvrtá noc protestů v Marseille a Lyonu byla plná chaosu. Někteří zapalovali budovy a vozidla, zatímco jiní plenili obchody. V Marseille bylo zatčeno více než 80 lidí. Starosta Benoit Payan se ve svém prohlášení obrátil na národní vládu s naléhavou výzvou k okamžitému posílení policejních jednotek. V Lyonu a jeho okolí zapalovali protestující auta a vypouštěli ohňostroje na policii. K potlačení nepokojů ve třetím největším francouzském městě byly nasazeny obrněné transportéry a vrtulník.

Násilí se šíří po celé zemi

Po celé Francii vzplály nepokoje poté, co byl na pařížském předměstí během dopravní kontroly zastřelen sedmnáctiletý potomek alžírských a marockých rodičů Nahel M. Jeho smrt, zachycená na videu, znovu vyvolala dlouhodobé stížnosti na policejní násilí a rasismus. Počet zatčených přes noc dosáhl téměř 1 000, zatímco 79 policistů bylo zraněno. Velká města, jako Marseille a Lyon, se ocitly v nejhorší situaci hlavně kvůli rozsáhlým požárům.

Macronova odpověď na krizi

Francouzský prezident Emmanuel Macron opustil brzkým odletem summit Evropské unie v Bruselu, aby se zúčastnil krizového jednání. Vyzval rodiče, aby zůstali s dětmi doma a obvinil sociální média ze sehrání značné role v organizaci násilí.

Požádal platformy jako Snapchat a TikTok, aby odstranily citlivý obsah. Macron čelí stále většímu tlaku pravicových stran, aby vyhlásil stav nouze, což by dalo úřadům další pravomoci zakázat demonstrace a omezit volný pohyb. Ministr vnitra, Gérald Darmanin, však vyjádřil opatrnost ohledně takového nařízení, které bylo za posledních 60 let vyhlášeno jen čtyřikrát.

Jak reaguje veřejnost?

Zpráva o násilí ve Francii neunikla ani francouzské fotbalové reprezentaci. Kapitán týmu Kylian Mbappé ve svém prohlášení na sociálních médiích vyzval k ukončení násilí. „Čas násilí musí ustoupit době smutku, dialogu a obnovy,“ uvedl hráč ve svém prohlášení.

Situace vyvolala obavy a reakce ze zahraničí, včetně vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého na Twitteru. Premiér Morawiecki ve svém tweetu napsal: „Obchody jsou vypleněny, policejní vozy hoří, na ulicích jsou barikády – toto se nyní děje v centru Paříže a mnoha dalších francouzských městech. My nechceme takové scény na polských ulicích (…) Zastavte nelegální migraci. Bezpečnost na prvním místě.“

Zdroje info: Twitter, https://www.bbc.com/news/live/world-europe-66049895, https://www.cbsnews.com/news/protests-in-france-hundreds-arrests-third-night-fatal-police-shooting-nahel-nanterre/

Náhledové foto: Pixabay