V Číně opět rostou počty nakažených

covid

Mediální prostor v současné době okupuje celkem logicky ruská agrese vůči Ukrajině. Po dvou letech přešel svět z jedné velké krize do druhé a je přirozené, že pozornost je teď soustředěna na Ukrajinu. To ale neznamená, že by snad covid-19 zmizel ze světa. S nárůstem případů se nyní potýká i Čína, která se mu snaží opět čelit nekompromisním izolováním všech rozvíjejících se ohnisek nákazy.

Vývoj v Číně

Během úterý Čína zaznamenala 3507 případů koronaviru, to je počet, který je ve skutečnosti nejvyšším denním přírůstkem za celé poslední dva roky. V předchozí den, tedy v pondělí, byl nárůst pozitivních lidí v porovnání s úterým o 2170 nižší. To svědčí o strmém nárůstu. I tak je počet nových čínských případů koronaviru vzhledem k velikosti země stále ještě v normě, Čína to však vidí tak trochu jinak.

Čína není v porovnání s dalšími zeměmi (třeba Českou republikou) počtem nových případů nijak výjimečná. Ale přesto, že při vztažení počtu nových případů na počet obyvatel jde vlastně o nárůst minimální, Čína jej bere velmi vážně. Každé ohnisko šíření Čína bedlivě sleduje a zaznamenává. Nejvíce nakažených se nyní objevilo v provincii Ťi-lin, která se nachází v severovýchodní části Číny. Hlavní město provincie Čchang-čchun, jehož počet obyvatel se pohybuje kolem 9 milionů, je již nyní v lockdownu, který potrvá nejméně týden.

šanghaj

Foto: Pixabay

Bude hůř?

Ve velkých čínských městech úřady apelují na zákaz vycházení a doporučují chodit na nákupy jen pro nejnutnější potřeby jen každý druhý den. Jinde jsou a budou uzávěry přímo nařizovány. I když nejsou počty nějak ohrožující, Čína nasazuje již od prvních nárůstů počtu případů velmi tvrdá opatření.

Čína si také záležet na dokonalém přehledu o situaci, masivní a plošné testování poskytuje úřadům přehled o počtech nově nakažených s příznaky, stejně tak ale znají i počty nakažených bez příznaků. Zkrátka a dobře, Číně neuteče s nadsázkou ani myš. Otázkou je, zda jsou takto striktní v současné době na místě. A stejně tak i to, zda nepovedou k omezení fungování třeba významných přístavů a narušení obnovy ekonomiky.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-napocitala-nejvic-nove-nakazenych-koronavirem-za-dva-roky-40390370

https://edition.cnn.com/2022/03/15/china/china-covid-outbreak-explainer-intl-hnk/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.