V čem spočívá článek 66 a co značí jeho aktivace

Česká vlajka

V souvislosti s onemocněním stávajícího prezidenta republiky Miloše Zemana se neustále skloňuje článek 66. Jsou jej doslova plná média a není se čemu divit. Možná o něm ale nemáte příliš relevantních informací. Z toho důvodu se na něj podíváme mnohem podrobněji v tomto článku.

Co představuje článek 66?

Článek 66 Ústavy se přímo týká situace, kdy prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Vyjádření Ústřední vojenské nemocnice znělo přesně takto. Postup dle článku 66 byl doporučen Stálou komisí Senátu pro Ústavu.

Miloš ZemanPrezident Miloš Zeman: Archivní foto Kancelář prezidenta republiky

Jak vypadá aktivace článku 66?

Článek 66, je-li aktivován, zbaví prezidenta některých pravomocí, jimiž disponuje. Jedná se o dočasnou záležitost, nikoli trvalý stav. Může trvat až do konce funkčního období daného prezidenta.

Nadpoloviční většina přítomných poslanců a senátorů

Přesně ta je zapotřebí k aktivování článku 66. Většinu nyní drží právě zástupci demokratických stran. Senát deklaroval, že žádost podpoří. K dokončení procesu nedojde dříve než 8. listopadu, kdy se sejde nová Sněmovna.

Na koho přejdou případně pravomoci?

Na premiéra, předsedu Senátu a předsedu nové Poslanecké sněmovny.

Jak to zamává s triumvirátem Nejedlý, Ovčáček a Mynář?

Po přenesení pravomocí prezidenta na zmiňované ústavní činitele mohou být odvoláni. Vzhledem k tomu, jak se chovali, je pravděpodobné, že se všeho chopí policie a zamezí jejich dalším aktům.

Vratislav MynářKancléř Mynář: Foto David Sedlecký https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vratislav_Mynář_Praha_2013.jpg

Zdroje info: https://www.facebook.com/milionchvilek/posts/1854229198117883
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3387826-clanek-66-ustavy-ceske-republiky-rozdeluje-prezidentske-pravomoci
https://echo24.cz/a/S6Xfs/co-znamena-aktivovat-clanek-66-ceske-ustavy

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.