covid-19

Koronavirus opět úřaduje, nová opatření jsou tady

To, o čem epidemiologové mluvili již od konce minulé pandemické vlny je nyní tady. S podzimem se na nás řítí nová vlna problémů s covidem-19. A s ní přichází i restriktivní opatření. Jaká je situace a co rozhodla vláda na svém středečním zasedání?

Podzimní vlna je stěží překvapivá

Prognóza vývoje epidemie koronaviru není v současné době příliš příznivá. Rostou čísla nakažených, hospitalizovaných a bohužel přibývá i těch, kteří na tuto nemoc umírají (byť se stále jedná o jednotky případů denně). Za pondělí bylo nově nakažených 2536, před týdnem bylo případů o 1200 méně. V úterý již šlo o 3246 pozitivních záchytů oproti 1507 případům z doby před týdnem. Aktuálně je v nemocnici 544 lidí, při srovnání se začátkem září je to o 244 lidí více.

Foto: Pixabay

Vláda reaguje

Začátek týdne tedy jasně ukazuje skokové nárůsty a tím i fakt, že nová vlna se dostává do své „horké“ fáze. Co je ale horší, zdá se, že končící vládě (opět) chyběl připravený plán k oploštění křivky růstu nakažených a opatření, která ve středu vláda oznámila, byla šitá horkou jehlou, resp. členové vlády se na nich horko těžko domlouvali.

Na druhou stranu je nutno přiznat, že zavádění nových opatření není v současné situaci snadná věc. Stále je zde velké procento neočkovaných lidí, mezi kterými se vir může snadněji šířit. V současnosti je naočkováno pouze 67,5 procenta populace včetně ohrožených kategorií, kde je proočkovanost o mnoho nižší než v zemích, které jsou často uváděné jako příklad v rozvolňování (typicky Dánsko, případně Velká Británie).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že nedojde k uzavírání obchodů či služeb, zpřísní se však režimová opatření. Obnovena je povinnost nošení respirátorů ve veřejných vnitřních prostorách, v zaměstnání a na hromadných akcích. Z povinnosti jsou však vyjmuty školy, resp. děti při vyučování ve třídě.

Očkování nebo negativní testy budou vyžadovány v restauracích a co je možná nejdůležitější: od 1. listopadu stát končí s jejich proplácením. Opět samozřejmě existují výjimky, mezi které spadají děti či osoby, kterým test nařídí lékař nebo hygienik. Testování zdarma budou mít také lidé po první dávce vakcíny. Ve školách však zatím plošné testování nenastane.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cisla-hospitalizovanych-s-covidem-rostou-ministerstvo-jeste-nereklo-jaky-ma-plan-40375384

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *