V Botswaně byl nalezen jeden z největších diamantů historie

01_diamant

Kanadská těžební společnost Lucara Diamond uvedla, že v Botswaně byl objeven další obrovský diamant o hmotnosti 1 174 karátů. Jedná se již o druhý masivní diamant, který byl v zemi v průběhu několika málo týdnů nalezen. Vzácný kámen byl nalezen minulý měsíc v diamantovém dole Karowe a ve středu byl slavnostně představen vládě. I botswanský prezident Mokgweetsi Masisi se zúčastnil slavnostního ceremoniálu, aby si kámen prohlédl.

Karowe: úspěšný důl

Jedná se o třetí diamant s hmotností více než 1 000 karátů (1 karát odpovídá 200 mg), který byl v botswanském dole Karowe nalezen. Jako obvykle bude jeho dalším osudem pravděpodobně rozřezání a bude z něj vytvořena „cenná sbírky prvotřídních naleštěných diamantů,“ alespoň tak uvedla kanadská těžební firma Lucara Diamond ve své tiskové zprávě.

Nově nalezený diamant je větší než 1 098 karátový kámen nalezený v Botswaně v červnu, který byl v té době považován za třetí největší diamant na světě. Světové žebříčky se tak budou opět měnit a rok 2021 se do historie klenotnictví zapíše opravdu významně.

02_diamant

Foto: Pixabay

Největší diamanty světa

Oficiální popis nalezeného diamantu zní následovně: „klivagní drahokam proměnlivé kvality s významnými doménami vysoce kvalitního materiálu bílých drahokamů“. Firma Lucara Diamond má nicméně s velkými diamanty bohaté zkušenosti. V roce 2019 firma objevila právě v dole Karowe i údajně druhý největší diamant v historii s ohromující hmotností 1 758 karátů.

Největším dosud nalezeným diamantem zůstává 3 106 karátový kámen „Cullinan Diamond“, objevený v Jižní Africe v roce 1905. I ten byl následně rozřezán na menší kameny, z nichž některé jsou dnes součástí korunovačních klenotů britské královské rodiny.

Naseem Lahri, výkonný ředitel společnosti Lucara Botswana, řekl, že její odkrytí „je historií, která se vytváří, pro nás i pro Botswanu“. Otázkou však zůstává, do jaké míry z těžby diamantů a podobných objevů Botswana a její obyvatelé skutečně profitují.

Zdroj informací: https://www.theguardian.com/world/2021/jul/07/botswana-diamonds-second-huge-stone-unearthed-in-a-month

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.