Nezaměstnanost klesá – je nejnižší od října

Odchod z práce

Ač ekonomika ještě určitě není v dobré kondici po zatím třech vlnách pandemie koronavirového onemocnění covid-19, nezaměstnanosti se epidemie spíše nedotýká. Nyní vyšla nová čísla, která ukazují, že nezaměstnanost dokonce klesá. Pojďme se na tento vývoj detailněji podívat.

Nejnižší hodnota od října

V Česku je momentálně nejnižší míra nezaměstnanosti od loňského října. V červnu klesla nezaměstnanost na 3,7 %. V květnu přitom byla na hodnotě 3,9 %. Nyní je tedy bez práce 273 302 lidí, což je o 12,5 tisíce lidé méně než v květnu. Za tímto poklesem může stát i uvolňování protiepidemických opatření. V zasažených oborech se tedy opět začalo pracovat a podnikatelé začali vyvíjet činnost. Stejně tak dle Úřadu práce ČR, který data zveřejnil, za zlepšením stojí nástup zaměstnanců do sezónních prací, kterých je v létě velké množství.

Přibyla i nabízená místa

Úřady práce také evidují nárůst volných pracovních míst, která nabízejí uchazečům o zaměstnání. V červnu jich úřady práce měly 355 612. Oproti květnu jde o nárůst o 9008. U téměř tří čtvrtin těchto míst, přesněji u 74 %, poptávají zaměstnavatelé zaměstnance se základním či nižším vzděláním. 72 % volných pracovních míst pak tvoří místa vhodná i pro cizince.

Téměř předcovidové hodnoty

Ještě na začátku roku 2021 byla nezaměstnanost na úrovni 4,3 %. Od března pak mírně klesá. Před pandemií koronaviru, tedy před březnem roku 2020, se pohybovala nezaměstnanost v Česku na hodnotách okolo 3 %. Po začátku epidemie a prvních omezeních ekonomiky se počítalo s tím, že nezaměstnanost může růst k 6 %, což se však nepotvrdilo. Tomu pomohl i vládní program Antivirus, který do jisté míry pomáhal zachovat některá pracovní místa, zejména v zasažených oborech. I díky tomu, přes pandemii, patří Česká republika mezi státy s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii.

Zdroj dat: Úřad práce ČR, publikováno https://www.penize.cz/nezamestnanost/427636-bez-prace-je-nejmene-lidi-od-rijna
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.