Agrofertu klesají tržby i zisk

Traktor

Koncern Agrofert patří mezi největší tuzemské společnosti. Loni však tomuto spojení korporací klesly konsolidované tržby, a to meziročně o 0,7 %. Letos tedy činí 16,98 miliard korun. Zisk společnosti klesl o 16 % na 3,76 miliard korun. Data sdělil Agrofert prostřednictvím svého mluvčího Karla Hanzelky České tiskové kanceláři.

Důvody zhoršení hospodaření

Za výše uvedené poklesy jak konsolidovaných tržeb, tak zisku, dle Agrofertu může mimo jiné dopad pandemické krize na mediální odvětví. Konsolidované tržby, které se snížili o více jak miliardu, zaznamenaly pokles také kvůli jejich snížení v chemickém segmentu. Toto snížení alespoň částečně dle Agrofertu dokázal kompenzovat nárůst v zemědělství a potravinářství. Podařilo se však koncernu také snížit dluhy u bank. Konkrétně o téměř 6 miliard korun. Nyní tedy bankám Agrofert dluží 33,8 miliard korun.

Velikost koncernu Agrofert

Jak bylo již výše uvedeno, koncern Agrofert je jedním z největších u nás. Obdělává asi 116 tisíc hektarů zemědělské půdy v Česku a asi 20 tisíc hektarů na Slovensku. V roce 2020 Agrofert zaměstnával asi 32 tisíc pracovníků (22 tisíc v Česku). Koncern se skládá z 198 ovládaných společností, jedna je spoluovládaná a šest firem je pod podstatným vlivem. Mimo potravinářství a zemědělství podniká koncern také v lesnictví, technologiích, logistice, dopravě a médiích. Do roku 2017 byl vlastníkem koncernu premiér Andrej Babiš (ANO 2011). Poté kvůli zákonu o střetu zájmů musel koncern převést do svěřeneckého fondu.

Evropský parlament odsuzuje Babišův střet zájmů

I když je však nyní koncern ve svěřeneckém fondu, stejně na něj má premiér Andrej Babiš výrazný vliv. I to vadí mimo jiné Evropskému parlamentu. Ten v červnu odsoudil Babišův střet zájmů. Učinil tak právně nezávaznou rezolucí. Vyzval však orgány EU i české úřady k ráznému přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Rezoluce reagovala na dubnovou zprávu auditu Evropské komise. Dle ní je Babiš ve střetu zájmů, protože i přesto, že je Agrofert ve svěřeneckých fondech, stále ovládá tuto společnost. Babiš toto nařčení odmítá, říká, že vyhověl všem zákonům, a Evropský parlament obvinil z toho, že se snaží ovlivnit říjnové parlamentní volby.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.