Hypotéka

Zdražování hypoték pokračuje. Banky soupeří o výhodnější produkty

Pořídit si vlastní bydlení je snem snad každého z nás, aktuálně ale vítězí pronájmy, a to i přesto, že jsou ceny nájmů opravdu vysoké. Lidé na vlastní bydlení prostě nemají.

Uvažujete o hypotéce? Tak si pospěšte, bude se zdražovat

Zpřísnění limitů pro poskytování hypoték způsobilo, že se pro mnoho lidí stal sen o vlastním bydlení nedosažitelným. Od loňského roku na úvěr bez úspor a prokazatelných výdělků nedosáhne asi pětina domácností, nicméně letos se bude ještě zdražovat.

Za poslední rok stouply úrokové sazby o více než 1 %. Podle dostupných informací by tendence navyšování měla pokračovat i v roce 2019. Průměrná sazba se nyní pohybuje v průměru okolo 2,5%, na konci letošního roku by mohla dosahovat až 4 %. Příčinou je měnová politika České národní banky. Její součástí je totiž mimo jiné postupné navyšování základních úrokových sazeb, od nichž se ceny hypoték odvíjí.

Banky se předhánějí

Banky zvýšily produkci speciálních nabídek pro hypoteční úvěry s krátkodobou či dlouhodobou fixací a přesvědčují klienty o jejich výhodnosti. Někteří finanční analytikové však mají za to, že zvyšování úrokových sazeb pozastaví pomalý růst české ekonomiky. Doporučují proto zvolit spíše plovoucí úrokovou sazbu.

Krátkodobá vs. dlouhodobá fixace

Obecně platí, že je třeba úvěr uzpůsobit individuálním potřebám klienta a nelze tedy vybrat nejlepší variantu pro všechny. V tuto chvíli se jako nejlepší jeví fixace na delší dobu, novinkou je možnost splácení mimořádnou splátkou v každém kalendářním roce bez poplatků.

Plánujte dopředu

Adaptabilita hypotečního trhu je flexibilní, a tak se dá předpokládat, že se novým podmínkám přizpůsobí. Není proto nutné se zbytečně ukvapit, chce to získat přehled a ověřit si své možnosti. Můžete využít třeba srovnávačů dostupných online nebo se poradit přímo s odborníky.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *