Úvěrový podvod

Úvěrový podvod: Nenaleťte nikomu

Sousloví úvěrový podvod je v současnosti bohužel velmi často skloňováno, a to hlavně díky mnoha existencím, které jsou schopny pro peníze udělat prakticky cokoli. Samotný úvěrový podvod je přitom trestným činem a soudy se s ním setkávají fakticky dennodenně. Trestní zákoník hovoří jasnou řečí o tom, že se úvěrového podvodu dopustí každý, kdo při sjednání smlouvy o poskytnutí úvěru anebo dotace uvádí nepravdivé údaje. Mnohdy takovýto člověk některé věci úmyslně zatají, což jej také činí viníkem. My se i přes tyto informace pokusíme přesně definovat úvěrový podvod a podíváme se na různé aspekty, jež se ho týkají.

Úvěrový podvod z pohledu definice

Je úplně jedno, jestli se úvěrového podvodu dopustíte úmyslně, anebo nedopatřením. V každém případě budete mít problémy. Jakého rázu budou, se ukáže až podle toho, zdali se naplní skutková podstata trestného činu. Jedná se tedy o případ, že škoda přesáhne hodnotu celkem 5 000 korun. Jedná se tedy o stejnou hranici, jakou máme u majetkové trestné činnosti. Pravda je ale taková, že se mnohdy jedná pouze o podvod a přívlastek úvěrový se prakticky neuvádí.

Slovo úvěrový v hlavní roli

Výraz úvěrový se u podvodu neuvádí nadarmo. Týká se totiž situace, kdy je čerpán účelový úvěr. Podvod spočívá v tom, že v momentu podpisu smlouvy zatajíte podstatné informace, díky kterým se dostanete k finančním prostředkům neprávem. Za úvěrový podvod je považována i situace, kdy má klient konkrétní finanční instituce využít prostředky za předem daným účelem a on tak učiní jinak. Typické jsou v tomto ohledu hlavně standardní hypotéky.

Sankce za úvěrový podvod

Jakékoli úvěrové podvody by měly být sankcionovány dle § 211 Trestního zákoníku. Jestliže dojde k naplnění skutkové podstaty, může být trest klidně i do výše 2 let, a to nepodmíněně. Soud může na konkrétního člověka anebo firmu také uvalit zákaz činnosti v následujících několika letech. Na opakované úvěrové podvody se vztahuje sazba 3 let nepodmíněně.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *