100% hypotéka není jen tak jednoduše k dostání

100% hypotéka

Kdo by nechtěl bydlet ve svém a postavit si krásný domek? As každý. Většina z nás ale na tuto vymoženost nemá dostatečné množství finančních prostředků. Celou situaci může řešit kvalitní hypotéka. Ale i k jejímu získání potřebujete nějaký finanční obnos do startu. Jestliže jej nemáte, pak jednoduše na hypotéku nedosáhnete. Na trhu se nachází jak hypotéky 70, tak i 80%. Najít ovšem stoprocentní hypotéku není vůbec jednoduché…

Pozor na úskalí 100% hypotéky

Každá 100% hypotéka má svá úskalí. Tím, že vám bude konkrétní poskytovatel dávat veškerou hotovost, vystavuje se pochopitelně vyššímu riziku případného nesplácení. V porovnání s 85% hypotékou se může u té stoprocentní vyskytovat mnohem vyšší úroková sazba, a to klidně i o několik procent. I pouhé 1 % může v celkovém součtu dělat klidně i 1000 korun. I proto se vyplatí spíše vybrat některé jiné typy hypotečních úvěrů nabízejících mnohem výhodnější podmínky.

Ušetřete do startu

Optimální je ušetřit do začátku finanční prostředky a až poté si zažádat o hypoteční úvěr. Pokud vám může půjčit rodina, určitě této alternativy využijte a pokuste se začít tímto způsobem. Je ovšem jasné, že v případě dlouhodobého nájmu je mnohem lepší investovat do svého vlastního bydlení. V každém případě máte mnohem větší manévrovací prostor. Počítat určitě musíte se zástavou, která je logicky nezbytnou podmínkou jakékoli hypotéky.

85%, či 100% hypotéka?

Jestliže budete chtít dát do zástavy i další nemovitost, budete muset počítat i s následnými náklady na její odhad a na další záležitosti. Právě proto se z dlouhodobějšího hlediska vyplatí spíše 100% hypotéka. Aktuální nabídka je ovšem poměrně mizerná a počítat musíte s tím, že celková úroková sazba se vám vyšplhá v průměru okolo 3,49 % ročně. To už je bohužel v porovnání se sazbami okolo 2 %, jež jsou standardně nabízeny, poměrně hodně.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.