Odchod do důchodu: Kdy budete mít důchodový věk

Odchod do důchodu

Stále ještě pracujete a už pomalu odpočítáváte dny, kdy budete moci odejít do důchodu? Pokud ano, samozřejmě se vám nabízí hned několik alternativ včetně předčasného důchodu. Právě proto se vyplatí znát několik základních informací, které se odchodu do důchodu bezprostředně týkají. I díky tomu pak můžete přesně vědět, na čem jste. Obzvláště, pokud jste ve svém zaměstnání nespokojeni, se tato informace několikanásobně může vyplatit. Ušetříte si tak případné peripetie se svým zaměstnavatelem či s kolegy.

Co má vliv na odchod do důchodu?

V současné době e stále řeší odchody do důchodu podle ročníků. Není se čemu divit, jelikož věk je logicky tím hlavním aspektem, který člověku může pomoct k vytoužené penzi. Dále je třeba hovořit i o generové problematice. Důchodový věk se řeší i podle toho, zdali se jedná o muže, anebo o ženu. V neposlední řadě nelze opomíjet ani zdravotní stav konkrétního člověka. Mnohdy může pobírat i důchod invalidního charakteru.

Kdy do důchodu?

Tuto otázku si kladou mnozí lidé, jelikož na ni nenacházejí prakticky nikde odpověď. Odpověď na ni není jednoznačná. I proto se vyplatí nahlédnout do tabulek, které jsou k dispozici na stránkách ČSSZ. Podívat se na ně klidně můžete kliknutím zde. Vypisování hranic by bylo totiž poměrně zdlouhavé a pravděpodobně i zbytečné. Za zmínku stojí snad jen fakt, že děti narozené v současnosti nepůjdou s největší pravděpodobností do důchodu dříve než ve věku 73 let.

V minulosti se odcházelo dříve

Další perličkou je i fakt, že před rokem 1996 odcházeli muži do důchodu ještě před dovršením 60 let. U žen s celkem 5 dětmi se jednalo o věk 53 let, přičemž bezdětné matky odcházely do důchodu v 57 letech. O takovýchto výpočtech si můžeme nechat jen zdát a odchod do důchodu kalkulačka nijak neuspíší. Ba naopak, dochází k tomu, že se hranice stále posunuje směrem ke starším a staršímu věku.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.