Ústavním činitelům více věříme, komu nejvíce?

Vláda ČR

Důvěra českých občanů v naše ústavní instituce roste. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který zveřejnila ČTK a udělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Co z průzkumu vyplývá? Komu nejvíce věříme?

Nejméně lidí věří Sněmovně a Senátu

Začněme od konce. Nejmenší důvěru mezi obyvateli má Poslanecká sněmovna a Senát. Dolní komora našeho parlamentu měla dle průzkumu 29 procent kladných hodnocení. Oproti předchozímu šetření si však polepšila o 8procentních bodů. Na druhém místě od konce je pak Senát. Horní komoře důvěřuje 34 procent lidí. Nárůst důvěry zde dělal 7procentních bodů.

Nejvíce lidé věří starostovi a zastupitelstvu obce

Naopak nejvíce důvěryhodnou politickou institucí je dle občanů starosta a zastupitelstvo obce. Tedy články politické správy, která je nejblíže občanům. Starostovi věří 67 procent lidí a obecními zastupitelstvu 63 procent lidí. Obě instituce si polepšily. Za těmito prvními dvěma obecními institucemi se nachází dvě instituce krajské samosprávy. Krajské zastupitelstvo i hejtman získali v průzkumu shodně 49 procent kladných hodnocení.

Kolik lidí věří vládě a prezidentovi?

Instituce s celostátní působností tedy zůstaly na chvostu žebříčku. Nutno však dodat, že u všech se důvěra oproti předchozím šetřením zvýšila. Prezidentovi, stejně jako vládě, důvěřuje 37 procent lidí. Následují již zmíněný Senát a Poslanecká sněmovna. Z průzkumu také vyplývá, že s politickou situací je spokojeno 13 procent lidí. Naopak 50 procent lidí není s aktuálním děním na politické scéně spokojeno. Lze tedy konstatovat, že i hodnocení politické situace se zlepšilo, jelikož nespokojených lidí je o devět procentních bodů méně než v předchozím průzkumu. O osm procentních bodů se zvýšil také podíl lidí, kteří nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni. I tak je však hodnocení politické situace nejhorší od období v letech 2018 až 2020. I tak je však výrazně lepší než v letech 2012 a 2013.

 

Zdroj dat: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/duvera-v-ustavni-instituce-stoupla-prezidentovi-a-vlade-veri-37-lidi/2071850
Náhledové foto – Úřad vlády České republiky

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.