Úroky na spořicích účtech se zvýšily: Inflace ale pokryta nebude

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

České banky se snaží nalákat své klienty k tomu, aby si u nich ukládali peníze. A tak jsou nuceni zvýšit úroky na spořicích účtech. Ani tak ale nedojde k odstranění vlivu inflace. Přesto lze však úrok 2 % ze spořicích účtů považovat za téměř dvojnásobnou odměnu pro klienty oproti předchozím rokům. K tomuto trendu zvyšujících se úroků se přidávají nové a nové české banky.

Pozor na triky

Některé spořicí účty kalkulují s tím, že když už si je jednou založíte se zvýhodněným úrokem, nebude se vám chtít od nich odcházet. Příkladem je eKonto XL od Raiffeisenbank, která pro vklady do 150 tisíc korun nabízí po dobu šesti měsíců úrokovou sazbu 3 %. To je absolutně nejvyšší sazba, kterou můžete na spořicích účtech dostat. Avšak po uplynutí šesti měsíců automaticky přechází na 1 %.

Vyšší úroková sazba bez podmínek

Moneta nabízí stabilní úrok 2 % ke svým spořicím účtům a řadí se tak k nejvíce odměňovaným účtům na českém trhu. Nyní se k ní přidává i Banka Creditas, která taktéž nabízí úrokovou sazbu 2 % ke Spořicímu účtu +. Tento účet má výhodu, že je zcela bez podmínek a jak se vyjádřilo vedení, Banka Creditas se bude dlouhodobě snažit stát se jednou z bank, jejichž zhodnocení klientských úspor bude nejvyšší. Ostatní banky zatím nabízí úrok kolem jednoho procenta, částky, které jsou na vyšší úrovni jsou pak podmíněny (leckdy tak, že na ně běžný klient nedosáhne).

Míra inflace je vyšší než 2 %

Avšak i 2 procenta, která klient získá prostřednictvím spořicích účtů jsou velmi malá. Inflace se totiž pohybuje nad dvouprocentní hranicí, letos v červnu to bylo například 2,5 %. A tento vývoj můžeme očekávat i nadále. Klienti, kteří se rozhodnou vložit své peníze na spořicí účty si tak v budoucnu pravděpodobně budou moci koupit za své peníze méně, než tomu bylo doposud.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.