Podvodné e-maily. Jak je poznat

Email

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

V dnešní době internetové se i podvody a jiné trestné činy přesouvají i na sítě. Dnes si představíme podvodné e-maily, které se snaží z jejich adresátů dostat peníze. Přitom používají klamavé praktiky. Spoléhají, že alespoň někdo naletí a peníze jim pošle. Dnes si řekneme, jak takový podvodný e-maily poznat a jak nenaletět. Pojďme na to.

Phishingové útoky

Většinou jde o útoky na klienty bank, která pochopitelně provozují internetové bankovnictví. Poté jsou rozesílány e-maily klientům, které v sobě obsahují nějakou falešnou výzvu. Například k potvrzení údajů nebo jejich poskytnutí. Často také bývají adresáti e-mailů přesměrování na falešné stránky, které se internetové bance podobá.

Zkušenosti Češi mají

A určitě nejde jen o nějaké okrajové aktivity. To dokládají i data Českého statistického úřadu. Ten tvrdí, že v posledním roce se s takovými útoky setkalo asi 17 % lidí. A je to vlastně i logické, jelikož internetová bankovnictví jsou čím dále více populární a ve středním věku jej pak má drtivá většina populace. Vždy tedy buďte na pozoru. Často se stává, že samotná banka před phishingovými útoky varuje. Je dobré těmto výzvám věnovat pozornost.

Jak se útokům bránit

Samozřejmě je těžké se 100 % bránit proti napadení podvodníky. Avšak existuje řada preventivních kroků, které riziko snižují. Nejdůležitější zásadou je obezřetnost. každý e-mail, který se tváří, že byl odeslán bankou, pečlivě přečtěte a vyhodnoťte, zda není nebezpečný a podezřelý. Pokud bude po vás banka chtít, abyste někam zapsali své číslo účtu či dokonce PIN, určitě nejde o oficiální e-mail z banky, ale z dílny podvodníků. Dobré je mít také kvalitní ochranu vašich zařízení. Dobrý antivir dokáže zamezit phishingovým útokům, po návštěvě falešných stránek. Uděláte však nejlépe, když odkazy na stránky mimo systém stránek banky ani otevírat nebudete.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.