Jaké jsou jednorázové sociální dávky? Přinášíme jejich krátký přehled

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Ne všechny sociální dávky jsou vypláceny pravidelně po dobu trvání určité skutečnosti. Existují také jednorázové sociální dávky, na které vzniká nárok pouze se vznikem určité události. Jedná se o jednorázovou finanční podporu ze strany státu těm, kteří na tom nejsou finančně vůbec dobře. Celkem jsou tři takové jednorázové sociální dávky a všechny mají společné to, že se o ně žádá na místně příslušném úřadu práce.

Porodné

Typickým případem jednorázové sociální dávky je porodné. Na něj má nárok matka (případně otec či jiná osoba – na základě rozhodnutí určitého orgánu, která v případě smrti matky, jež měla nárok na porodné, převezme dítě do jednoho roku do péče) žijící trvale na území České republiky. Příjem celé domácnosti přitom nesmí přesáhnout 2,7 násobek životního minima, aby nárok na porodné vzniklo. Porodné může matka za svůj život čerpat dvakrát – poprvé je výše porodného 13 tisíc korun, podruhé už jen 10 tisíc korun (až 23 tisíc korun v případě vícerčat).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pohřebné

Na pohřebné má nárok ten, který připravil pohřeb osobě, která v době své smrti byla nezaopatřeným dítětem nebo rodičem nezaopatřeného dítěte. Úřady v tomto případě vůbec neberou v potaz příjem rodiny, čímž se tato sociální dávka významně liší od porodného. Celková výše pohřebného může být 5 000 Kč, přičemž lze o ni zažádat až jeden rok zpětně. Žádat může osoba, která má trvalý pobyt na území České republiky (pokud se dítě narodí mrtvé, nemusí být tato podmínka splněna).

Mimořádná okamžitá pomoc

Tato sociální dávka patří mezi dávky hmotné nouze. Do stejné skupiny patří ještě příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Mimořádná okamžitá pomoc je určena pro ty, kteří se náhle ocitnou ve složité životní situaci – například živelná pohroma jim způsobí majetkovou újmu a újmu na zdraví. Takoví mají nárok na mimořádnou finanční pomoc od státu ve výši až 15 násobku životního minima (k roku 2019 to je 51 150 Kč). Stát také myslí na ty, kteří si potřebují pořídit nutné spotřebiče, jako je lednička, pračka či sporák nebo potřebujete pro své dítě zaplatit kroužek, školní pomůcky či lyžařský výcvik. V obou případech vzniká nárok na finanční pomoc ve výši 10 násobku životního minima. Nárok na jednorázový příspěvek ve výši 1 000 Kč mají osoby, které opouštějí dětský domov nebo protidrogovou léčebnu.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.