Dítě

Umělé oplodnění – hrazení pojišťovnou

Umělé oplodnění je pro mnohé poslední a krajní variantou, jak otěhotnět. Nastávající rodiče by však měli znát i finanční stránku této procedury. Nejistý výsledek a finanční náročnost. To se pojí s tímto zákrokem. Dnes se podíváme na to, jak zákrok hradí zdravotní pojišťovna. Existuje totiž mnoho podmínek.

Finanční náročnost

Zdravotní pojišťovny hradí jen určitý počet cyklů, z kterých se umělé oplodnění skládá. Navíc zde na páry čekají i vedlejší náklady, které musí pokrýt sami. Na základní cyklus doplatí lidé v průměru 18 tisíc korun. To však není konečná suma. V nemocnici totiž dělají ještě některé další úkony, které zvyšují šanci otěhotnět. Ty mohou stát od několika tisíc do 15 tisíc korun. I s doplatkem pojišťovny tak může jeden základní cyklus vyjít i na 30 tisíc korun z kapes párů. Pokud je však nutné cyklus opakovat, dostávají se výdaje ještě výš. Pojišťovny totiž hradí jen tři až čtyři pokusy. Poté již musí pacienti hradit oplodnění zcela sami.

Pomoc v podobě komerčního pojištění?

Jedním z východisek se může zdát komerční pojištění páru. U nás existuje však jen několik pojišťoven, kde se lze pojistit proti nákladům na umělé otěhotnění. Většinou jde životní pojištění, připojištění v rámci závažného onemocnění. Ze statistik vyplývá, že nejde jen o okrajovou záležitost. Mnoho mladých žen se takto nechává připojistit. Navíc některé matky připojišťují i své dcery. A vzhledem k finanční náročnosti to asi není úplně od věci.

Komerční pojištění však nemusí být ideální

Ani komerční pojištění vás však nemusí spasit. V případě plnění totiž rozhoduje o účasti pojišťovny celková suma, na kterou je osoba pojištěná. Pojistná částka tak musí být dostatečně vysoká. S tím se také zvyšuje cena pojistky. Pro představu. Pokud je v pojistné smlouvě klauzule, že vám pojišťovna zaplatí 100 % nákladů na asistovanou reprodukci, maximálně však 10 % z pojistné částky, musíte být pojištěni na 500 000 Kč, aby vám bylo vyplaceno maximálně 50 000 Kč.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *