Eura

Nebankovní půjčky. Na co pozor?

Ač nemusí být vždy nejvýhodnější, nebankovní půjčky nemusíme předem a priori odepisovat. Ne vždy musí být úplné tabu. Pokud není zbytí, nebojte se půjčit i touto cestou. Musíte být však obezřetní. Dnes se podíváme, na co se zaměřit, pokud si plánujete takto půjčit.

Nedostat se do pasti!

Pokud tedy již vybíráte z nabídky nebankovních úvěrů, mělo by vás zajímat zejména RPSN. Tedy roční úroková procentní sazba nákladů. Jde o ukazatel výhodnosti daného produktu. Právě podle této hodnoty je nejlepší více nabídek poměřovat. Pokud již plánujete uzavřít smlouvu, velmi důležité je si ji pozorně a pořádně pročíst. Jakmile totiž připojíte svůj podpis na listinu, již souhlasíte s podmínkami. Poslední důležitou věcí je výše splátek. I na tu myslete dřív, než úvěr podepíšete. Je totiž důležité uvědomit si, že splátky vás nemohou teď ani v budoucnosti příliš zatěžovat. Dostali byste se do dluhové pasti.

Vybírejte třeba přes srovnávače

Dalším dobrým nástrojem jsou internetové srovnávače výhodnosti nebankovních úvěrů. Nabídky na tomto odvětví trhu je opravdu velká. Proto nemusíte procházet jednotlivý produkt a srovnávat se všemi ostatními. Na to slouží internetové srovnávače. Je jich mnoho a stačí zadat základní parametry, které od svého budoucího úvěru očekáváte. Dejte si však pozor na reklamy společností poskytujících nebankovní úvěry, které vypadají jako srovnávače. Ve výsledku vám však jen nabídnou svůj produkt.

Pozor na rozhodčí doložku!

Pokud jsme se bavili o smlouvě, pozor, zda v ní není zakotvena i takzvaná rozhodčí doložka. O co jde? Jde o to, že společnosti mohou chtít, aby při sporech o této půjčce nerozhodovaly soudy, ale rozhodci, kteří bývají vybráni právě těmito společnostmi. Věřitel tak chce předejít pomalému soudnímu řízení. Může to pro něj ale znamenat i výhodu při sporu. Je tedy dobré si rozmyslet, zda na tuto podmínku přistoupit.

1 komentář

  1. Max Odpovědět

    Sice krátký, ale výstižný článek, já mám jednu půjčku u České spořitelny, kterou budu mít za pár měsíců splacenou. Peníze jsem využil na bydlení, tudíž ničeho nelituji.Nebankovní půjčky mohou být mnohem rizikovější, protože je úroková sazba mnohonásobně vyšší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *