Umělá inteligence si nemůže nárokovat autorská práva

AI

Umělá inteligence proniká do všech oblastí lidské činnosti, umění nevyjímaje. V ohromném množství vznikají nejen obrázky, ale dokonce i básně či hudba vytvořené právě umělou inteligencí. Bylo nevyhnutelné, že soudy začnou dříve či později řešit problémy týkající se autorské ochrany.

Umělá inteligence a autorská práva

Umění, nad kterým vládne v poslední době často umělá inteligence, nebude pravděpodobně možné chránit autorskými právy. Dílo vytvořené počítačem nebude spadat pod autorský zákon. Alespoň takto vidí situaci americký federální soud. Právě k němu se totiž dostal jeden z prvních případů, který se ochrany uměleckých děl vytvořených umělou inteligencí týkal.

Inženýr firmy Imagination Engines, Stephen Thaler, podal žalobu, v níž požadoval, aby americká vláda povolila ochranu práv i na díla vytvořená umělou inteligencí. K podání žaloby se rozhodl proto, protože mu byl právě takový požadavek zamítnut. Od soudu však odešel s nepořízenou.

AI

Foto: Pixabay

Autorská práva se vztahují jen na člověka

Soudkyně federálního soudu své zamítavé stanovisko zdůvodnila tím, že autorské právo se vztahuje výlučně na umělecká díla vytvořená člověkem. Stroje totiž nemohou vnímat autorské právo jako motivační prvek, a to navíc nepochybně nebylo vytvořeno s úmyslem, aby se vztahovalo i na díla vytvořená nelidskými autory.

Soudkyně přirovnala umělou inteligenci k fotoaparátu, který sám o sobě také není chráněn autorským zákonem. Zmíněn byl i příklad, kdy fotografii pořídí například šimpanz. Ani ten nemůže počítat s ochranou autorského zákona.

Soudkyně ale současně poukázala na to, že dílo vytvořené umělou inteligencí může být autorským zákonem chráněno v případě, že se na něm podílel člověk v dostatečně velké míře a zapojil své tvůrčí schopnosti s tím, že umělá inteligence dílo pouze technicky vytvořila na základě lidského vstupu, anebo člověk výtvor umělé inteligence dostatečně upravil či přeuspořádal.

Zdroje informací: https://www.zive.cz/clanky/umeni-vytvorene-umelou-inteligenci-nelze-chranit-autorskym-zakonem-rozhodl-americky-soud/sc-3-a-223784/default.aspx

https://www.politico.com/news/2023/08/21/ai-cannot-hold-copyright-federal-judge-rules-00111865

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.