Migrace na Slovensku: Policie zachytila dva teroristy

Migranti

Slovensko čelí problému nelegální migrace, která přichází i s hrozbou teroristů mezi příchozími. Štefan Hamran, šéf slovenské policie, potvrdil, že policie během kontroly nelegálních migrantů mezi nimi odhalila i dva teroristy. 

V letošním roce došlo k výraznému nárůstu nelegální migrace po tzv. balkánské trase. Do konce srpna překročilo slovenskou hranici nelegálně více než 24 000 migrantů. Za celý loňský rok činil tento počet necelých 11 000 osob.

Nelegální migrace na vzestupu

Policejní prezident Štefan Hamran upozornil na rapidní nárůst nelegální migrace v celé Evropě. V tomto kontextu uvedl, že slovenská policie pečlivě monitoruje situaci a prověřuje každého migranta v databázích.

„Jsme jedinou zemí, která zavede každého nelegálního migranta do našeho systému,“ řekl Hamran.

Administrativní překážka

Přestože je administrativně možné vyhostit každého nelegálního migranta, výjimkou jsou občané Sýrie a Afghánistánu. „Existuje administrativní překážka, která brání jejich vyhoštění. Tuto překažku stanovila Evropská unie,“ zdůraznil Hamran. Toto omezení výrazně komplikuje situaci.

Vláda hledá řešení

Policajní prezident také oznámil že Robert Gucký končí ve funkci ředitele Úřadu hraniční a cizinecké policie. Podle něj svůj odchod oznámil již dříve. Popřel, že by Gucký vyzýval k uzavření hranic.

„V případě nutné potřeby může vláda Slovenské republiky rozhodnout o nasazení ozbrojených sil k podpoře činnosti Policajního zboru, jak se již stalo mnohokrát,“ dodala mluvčí Ministerstva obrany Mária Precner.

Politická kampaň

Migrace je jedním z hlavnách témat kampaně před parlamentními volbami, které se uskuteční už 30. září. Místní zastupitelé z jižní části republiky požádali už několikrát o lepší řešení přílivu nelegálních migrantů. Někteří politici navrhli uzavření hranic s Maďarskem, ale šéf slovenské policie takové řešení vyloučil.

„Narazíte na schengenský kodex.“ Podle něj policie nemá ani dostatek prostředků k tomu, aby hranice zavřela. V tomto ohledu apeloval na změny v procesu vydávání potvrzení o pobytu migrantů na území Slovenska, které situaci komplikují.

Hamran zároveň informoval o dodatku o spolupráci mezi slovenskou a maďarskou policií, ktery byl podepsán minulý týden. Tento dodatek umožní slovenské policii aktivněji podílet se na protimigračních opatřeních na maďarském území.

Premiér Ľudovít Ódor během návštěvy jižního Slovenska ujistil, že vláda udělá vše pro to, aby občané problém nelegální migrace nepociťovali. Premiér chce přesunout více policejních složek na dodatečnou ochranu hranic. 

Zdroje info: https://polskieradio24.pl/5/1223/artykul/3235517,na-slowacji-nasila-sie-problem-nielegalnej-migracji-zatrzymano-dwoch-terrorystow, https://www.teraz.sk/slovensko/policia-pri-preverovani-nelegalnych-m/738475-clanok.html, https://denikn.cz/minuta/1226187/

Náhledové foto: Pixabay