Učte se cizí jazyky! Ať na to nedoplatíte

Víno

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, říká jedno moudré přísloví. To, že je dobré umět aspoň jeden světový jazyk, si ujasnili turisti, kteří si chtěli vychutnat láhev vína v zahraničním baru. Kvůli jazykové bariéře došlo k nedorozumění, a turisti si namísto klasické láhve objednali opravdu drahý nápoj: v hodnotě 3 500 eur (což činí cca 90 000 Kč)! Jak k tomu došlo?

Nepozornost při objednávání

Milenecký pár, který si tuto láhev objednal, počítal s tím, že za ni zaplatí několik tisíc. Byli ale na dovolené, a to je období, kdy je v pořádku si po celoročním shonu v práci trochu dopřát. A tak zašel přítel k baru, kde vybral třílitrové víno (třílitrová lahev má název jeroboam).  Spokojeně přišel k přítelkyni, a u jejich stolu jim láhev číšník slavnostně za zapálení prskavek, láhev otevřel. Vše bylo v pořádku, víno chutnalo, pár byl spokojený.

Víno červené

Foto: Pixabay

Došlo na placení

V okamžiku, kdy došlo na placení, byl pár velmi nepěkně překvapen. Bar si za láhev účtoval velmi vysokou cenu, se kterou ani jeden z nich nepočítal. První, co udělali, bylo, že si zkontrolovali prostřednictvím internetu, za kolik se jejich láhev prodává jinde. Ukázalo, že láhev je možné pořídit i levněji, obvykle od 40 000 Kč. Muž, který ji objednával, vůbec nepředpokládal, že by mohla být její cena tak vysoká. Proto objednával bez nápojového lístku.

Prodejce se účtuje i marži

Bar si ale může k základní ceně nápoje přiúčtovat i marži – to je přesně ta část, ze které vydělává. Musí z ní platit své zaměstnance, náklady na energie, pronájem a podobně. Výši marže si stanovuje každý obchodník sám. A rozhodně není výjimkou, že alkohol, který si pořídíte v supermarketu (stejné značky, objemu) může stát o dvakrát nebo i třikrát méně než ten, který si zakoupíte v baru.

Bottle servis

Někdy si společně s láhví vína kupujete i další služby navíc, říká se tomu bottle servis. Tyto služby jsou nabízeny u drahých vín a mohou zahrnovat vlastního číšníka, nealkoholické nápoje k láhvi zdarma, show při otvírání lahve (jako byla ta prskavková), VIP salonek, soukromou toaletu a podobně. A tak není divu, že je na láhev tak vysoká marže. Tuto službu je možné objednat i předem, v takovém případě se nemusíte bát o místo, protože součástí je rezervace stolu, nemusíte stát ve frontě, která v zahraničí před dobrými podniky bývá.

Hledejte cenu

Abyste podobným nedorozuměním předešli, je dobré zjistit si cenu nápoje předem. Někdy stačí prostě otevřít nápojový lístek a ukázat obsluze baru, kterou láhev si přejete. Pokud ceny nemůžete najít, nebojte se na ni zeptat. Předtím, než pojedete do zahraničí se vyplatí naučit se alespoň několik základních frází v cizím jazyce.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/objednali-si-vino-bez-znalosti-jazyka-prekvapeni-je-stalo-90-tisic-korun/

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.