Učitelé v karanténě? Nárok na ošetřovné nemáte

škola

Nový školní rok začal na mnoha školách netradičně. Stačí totiž, aby se mezi učiteli objevil jeden nakažený koronavirem a většina sboru (leckde dokonce všichni) musí do povinné téměř dvoutýdenní karantény.

Škola jako taková je tedy zavřená. Ale pokud si myslíte, že je situace stejná jako na jaře, kdy stačil jeden „papír“ a rodiče mohli pobírat příspěvek na ošetřovné, tak se pletete. Leckde totiž nemáte nárok vůbec na nic.

Škola jako taková v karanténě není

A jak si to vysvětlují příslušné úřady? Pravomoc uzavřít školy má v tomto případě podle všeho krajská hygienická stanice. Ovšem není to tak jednoduché. Karanténa školy je smysluplná jen v případě, že tento krok zamezí dalšímu přenosu infekce. K tomu ovšem nemůže dojít mezi učiteli a žáky, kteří se doposud nesetkali. Takže i když ve škole vlastně nemá kdo učit, měla by fungovat v běžném režimu.

Zmatky do všeho vnesla i povinná distanční výuka. Žáci tedy nejsou „doma“, nýbrž se musí on-line učit. A to podle svých aktuálních možností. Přesný manuál si víceméně stanovuje každá škola sama a obvykle má charakter doporučení.

Student škola

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zůstáváte doma? Na ošetřovné zapomeňte

Nikoho nezajímá, že děti jsou v mnoha případech zkrátka příliš malé, než aby mohly doma zůstat samy. Jen málokterý prvňáček zvládne sám on-line připojení do virtuálních tříd nebo si spustí zabezpečenou konverzaci přes Skype. I když jsou dnešní děti počítačově nadané, až tak moc to nebývá.

Vy však s nimi podle aktuální situace zůstáváte zadarmo. Opakujeme, podle KHS totiž škola zavřená není. Ty se snaží přehodit zodpovědnost na zřizovatele školy, zpravidla tedy na příslušný městský obvod nebo obec. Ti však tvrdí, že to nespadá do jejich kompetencí. A řešení? Zatím žádné.

Rodiče se tedy uchylují „k dohodám s pediatrem“ nebo narychlo shánějí hlídání babiček (rizikové skupiny) nebo dalších příbuzných. Můžeme jen doufat, že se vše co nejdříve vyřeší ke spokojenosti všech.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.