Tyto profese pravděpodobně čeká zvyšování mzdy

Úřad práce

Je tu nový rok a my se na něj dnes podíváme očima zaměstnanců v soukromém sektoru. Kteří pracovníci mohou v tomto roce čekat zvyšování mezd? Pojďme se na to podívat!

Kde mzdy porostou

Nejprve je nutné uvést, že tento rok nebude pro zaměstnance určitě tím nejlepším. Všichni šetří. Stát i firmy. Přesto některé obory budou nejspíše zvyšovat nabízené mzdy pro zaměstnance. Kdo bude mít v tomto roce odvahu změnit zaměstnavatele či obor, ve kterém pracuje, může si přijít na zvýšení mzdy. Alespoň v některých sektorech. Rozhodně lze očekávat zvýšení mezd ve finančnictví a pojišťovnictví. Stejně tak nejspíše poroste sektor logistiky, dopravy a zásobování. Nabírat pracovníky a řádně je tedy mzdou motivovat plánuje i zdravotnictví a sociální služby. Alespoň dle portálu Jobs.cz ústy analytika Tomáše Ervína Dombrovského. Již v roce 2021 atakovaly mzdy zdravotních sester 50 tisíc korun měsíčně. Férově však musíme dodat, že za těmito čísly stojí zejména přesčasy a covidové bonusy. V roce 2021 se také dařilo mzdám zaměstnanců v IT. Mzdy „ajťáků“ dosahovaly až na 100tisícové hodnoty.

Zvýšení mezd u stávajících zaměstnavatelů?

Kolik mohou očekávat lidé, kteří neplánují měnit práci? Dle analýzy Jobs.cz maximálně 5-7% zvýšení mzdy. Zvýšení by se tak mohlo maximálně krýt s inflací. Štěstí by tak mohlo přát odvážným, kteří se vydají vstříc novému zaměstnání – zejména v sektorech, kde plánují nabírat a mají nedostatek zaměstnanců. Takto si lze naopak přilepšit až o 15 %.

Jaké byly průměrné hrubé mzdy v roce 2021?

V minulém roce si nejvíce vydělávali výkonní ředitelé – 90 až 250 tisíc hrubého měsíčně. Za nimi se ocitli vývojáři (45-130 tisíc), praktičtí lékaři (55-120 tisíc) a stavbyvedoucí (40-80 tisíc). Prodavač v roce 2021 pobíral 20-30 tisíc korun hrubého měsíčně, dělník ve výrobě 20-35 tisíc a zaměstnanec v call centru 24-50 tisíc korun měsíčně.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/plat-penize-ridici-zdravotnici-cesko-20220104.html?fbclid=IwAR3sNy5x9cf5L-zCOUT81dph_J0FOVCeE1NLf-EGCFuU9zVTf9vwu5OJe9Y; Grafton Recruitment
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.